Četvrtak, 24 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Glasnogovornica Županijskog suda u Karlovcu Jasna Radman kazala je Balkanskoj istraživačkoj mreži Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) da je ispitivanje provedeno i da će sudac za istrage do izručenja odrediti pritvor.

“Izručenik je dao pristanak na pojednostavljeni postupak izručenja i odrekao se prava na žalbu protiv rješenja o pritvoru i protiv rješenja o izručenju”, pojasnila je Radman te dodala da u ovom slučaju pritvor može trajati do 40 dana, ali da se može i produžiti, kao i da je hapšenje uslijedilo na temelju međunarodne potjernice.

Kako je rekla glasnogovornica sarajevskog Kantonalnog tužilaštva Azra Bavčić, Delimustafić je uhapšen u srijedu u Karlovcu, u autobusu koji je saobraćao na relaciji Rijeka – Zagreb.

Za Delimustafićem je raspisana međunarodna i interna potjernica nakon što ga Sudska policija nije pronašla na prijavljenoj adresi kada mu je Kantonalni sud odredio pritvor. Na prijavljenoj adresi Sudska policija nije pronašla ni Jusufa Škrijelja, za kojim je također raspisana potjernica, dok su u pritvor vraćene osumnjičene Suada Hadžić i Lejla Cerić.

Njima četvero je Kantonalni sud ukinuo pritvor, ali nakon što je Vrhovni sud Federacije BiH uvažio žalbu Tužilaštva, predmet je vraćen na ponovno odlučivanje, te je Delimustafiću i troje ostalih produžen pritvor za još tri mjeseca.

U Ministarstvu pravde BiH su kazali da su obaviješteni o Delimustafićevom hapšenju, dok je molba za izručenje bivše sutkinje Općinskog suda Lejle Fazlagić, koja se tereti za pripadnost Delimustafićevoj grupi, upućena u srijedu.

“Dalji postupak se vodi po unutrašnjem zakonodavstvu Republike Hrvatske. Nadležni sud u Republici Hrvatskoj će utvrditi postoje li uslovi za izručenje u skladu sa međunarodnim ugovorom i unutrašnjim zakonodavstvom, o čemu će obavijestiti nadležne organe u BiH”, rekla je glasnogovornica Ministarstva pravde BiH Marina Bakić.

Za hapšenje Delimustafića je pojasnila da nakon što se od nadležnih organa dobije neophodna ekstradiciona dokumentacija, uputit će se molba za izručenje, o čemu konačnu odluku donosi ministar pravde Republike Hrvatske.

Najčitanije
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.