Ponedjeljak, 21 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Slobodan Taranjac, Miodrag Glušac, Ranko Babić, Marinko Praštalo, Ranko Došenović, Zdravko Panić, Trivo i Milan Vukić su pod istragom zbog nezakonitog zatvaranja i ubistava oko 120 žrtava – muškaraca i dječaka bošnjačke nacionalnosti iz mjesta Miska Glava.

Osumnjičenima je na teret stavljeno da su za vrijeme širokog i sistematičnog napada vojske, policije i paravojnih formacija, usmjerenih na civilno stanovništvo bošnjačke i hrvatske nacionalnosti na području Prijedora i okoline, počinili zločin protiv čovječnosti.

“Oni se terete da su u svojstvu pripadnika Kriznog štaba, vojske i policije, krajem mjeseca srpnja 1992. godine, sudjelovali u nezakonitom zarobljavanju oko 120 muškaraca, među kojima je bilo i 15 malodobnih osoba, na području mjesta Miska Glava, koji su nakon toga odvedeni u zatočenje u Dom kulture, kao i na obližnji stadion, gdje su tri dana mučeni i zlostavljani”, saopćeno je iz Tužilaštva BiH.

Prema Tužilaštvu, tokom zatočenja, izdvojeno je i ubijeno između deset i 15 zatočenika, a ostali su odvedeni na lokalitet Ljubije, gdje su ubijeni hicima iz vatrenog oružja.

Ubijene žrtve su pronađene i ekshumirane u masovnim grobnicama na lokalitetu Redak I i Redak II, a deset tijela pronađeno je na lokalitetu Hozića kamen 2016. godine.

Kako se navodi u saopćenju, SIPA će osumnjičene predati postupajućem tužitelju, koji će ih ispitati i nakon toga donijeti odluku o pokretanju prijedloga za određivanje pritvora ili mjera zabrane.

Najčitanije
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.