Subota, 1 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Na panel-diskusiji održanoj u Sarajevu na temu “Borba protiv nasilnog ekstremizma na internetu i zaštita prava na slobodu izražavanja”, zaključeno je da sloboda govora na uključuje jezik mržnje, te je razgovarano o terorističkoj propagandi i prijetnjama na internetskim stranicama i društvenim mrežama.

Mario Janaček iz Ministarstva sigurnosti je rekao da BiH traži sustavno rješenje na koji način će se spriječiti zloupotreba interneta u terorističke svrhe i za bilo kakve druge propagande i govor mržnje.

Janaček je dodao da su teroristi odmakli što se tiče korištenja internet platformi, kao i da u marketing ulažu više od pojedinih korporacija.

“Ono što vidimo trenutno u evropskoj praksi nije nešto obećavajuće i što bi moglo dati neke rezultate po pitanju uklanjanja ovakvih sadržaja s interneta. Uglavnom je to fokusirano na određenu vrstu cenzure. U većini država je praksa da se taj sadržaj uklanja, da se puno ne razmišlja o posljedicama. U nekim evropskim zemljama, policija i bez sudskih naloga vrši blokadu takvih sadržaja, pa i mi razmatramo te mogućnosti”, kazao je Janaček, pojasnivši da je mnogo bitnije razmišljati o sistemskom rješenju.

Analitičar i teolog Muhamed Jusić je govorio o nasilnom ekstremizmu koji se pravda vjerom, prije svega Islamske države Iraka i Levanta (ISIL), kao i analizi sadržaja koji se publikuju i brzo šire na društvenim mrežama, te radikalizaciji.

“Internet nije ključni faktor u radikalizaciji koja mora ići kroz lični kontakt i odvijati se u manjim i užim krugovima. Tu mora biti neko kome vjerujete kada razgovarate. Ali internet je itekako bitan u učvršćivanju tih stavova, u dodatnom uvjeravanju sebe da je ono što ste čuli od nekoga na nekom zatvorenom druženju tačno”, istakao je Jusić.

Nagla deradikalizacija, prema Jusićevom izlaganju, nije u nekim državama dala željene rezultate, ali je uspjela donekle oslabiti pojedince u njihovim shvatanjima i stavovima, te da se treba najprije djelovati preventivno.

Naglasio je i da put radikalizacije treba što prije identificirati i na što više mjesta na tom putu staviti blokadu.

Na panel-diskusiji bilo je govora i o projektima stvaranja pozitivnih narativa putem mreže “Supergrađani/Supergrađanke” koji se bore protiv jezika mržnje, kao i ulozi medija u izvještavanju o radikalizaciji i terorizmu.

Panel-diskusija održana je u sklopu bh. foruma o upravljanju internetom koji je održan u hotelu “Bristol” u Sarajevu.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice presuda advokatici Vasviji Vidović
Sud Bosne i Hercegovine zakazao je za 5. februar izricanje prvostepene presude advokatici Vasviji Vidović, kojoj se sudi za sprečavanje dokazivanja. Nastavit će se suđenje predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku te izreći presuda Mirzi Kapiću za terorizam.
Postupak protiv glavne tužiteljice Tužilaštva u Bijeljini zbog više prekršaja
Ured disciplinskog tužioca je u uvodnoj riječi predložio da Disciplinska komisija Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) utvrdi odgovornost i razriješi dužnosti glavnu tužiteljicu Okružnog javnog tužilaštva u Bijeljini Olgu Pantić, koja se tereti za više disciplinskih prekršaja.
Premijera filma o gušenju slobode medija i ograničavanju ljudskih prava
Dodik i Lukić: Savjetovali mu da potpiše ukaze
Pudar: Dokazi da nije samo optuženi bio u doticaju s novcem