Srijeda, 9 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Svjedok Ibran Mustafić, prema zajedničkom nalazu troje vještaka, ne boluje od hronične bolesti, uredne su mu psihičke funkcije i prosječne je intelektualne sposobnosti.

Vještačenje Mustafića je urađeno po naredbi Državnog tužilaštva nakon što se u sudnici “ponašao neprikladno”.

“Mustafić ima očuvane psihičke funkcije, ne postoji oboljenje i procesno je sposoban. Sposoban je da reprodukuje događaje iz perioda 1992 – 1995”, kazala je Alma Bravo-Mehmedbašić, specijalistica neuropsihijatrije.

Bravo-Mehmedbašić je uradila nalaz i mišljenje sa vještacima Danilom Mihajlovićem i Zoricom Lazarević, koja se nije pojavljivala na suđenju zbog zdravstvenog stanja.

“Testovi pokazuju da nije bilo povreda centralnog nervnog sistema”, kazao je Mihajlović.

Prilikom izrade nalaza i mišljenja, vještaci su koristili medicinsku dokumentaciju iz Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) iz 2012. i 2013. godine, a nisu imali na raspolaganju dokumente o zdravstenom stanju iz ranijih godina.

Bravo-Mehmedbašić je kazala da je Mustafić liječen zbog trajne promjene ličnosti, uz registraciju posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP), ali da prilikom pregleda to nije utvrđeno.

“Tok vremena učinio je svoje. Ne uzima terapiju od 2013. godine. PTSP se može povući”, kazala je Bravo-Mehmedbašić.

Prema njenim riječima, moguće je i simuliranje određenih bolesti.

Na upit Odbrane da li su vještaci upoznati da je Mustafić zbog psihičkih poremećaja imao invalidnost sto posto, koja je kasnije smanjena na 60 posto, vještakinja je rekla da misli da im je i on to rekao.

Mustafić će svjedočiti 18. oktobra na nastavku suđenja Oriću i Muhiću, koji su optuženi za ratni zločin počinjen u selima oko Srebrenice i Bratunca. Na teret im je stavljeno da su kao pripadnici Teritorijalne odbrane (TO) Armije BiH (ABiH), 1992. godine učestvovali u ubistvu tri srpska zarobljenika u mjestima Zalazje, Lolići i Kunjerac.

Najčitanije
Saznajte više
Radić Pero i ostali: U tijelima žrtava pronađeni projektili
U nastavku suđenja za zločine u Jusićima kod Zvornika, vještak sudske medicine izjavio je da su kod 44 žrtve konstatovane strijelne povrede, a kod većine pronađena zrna vatrenog oružja.
Dževad Mlaćo (lijevo) ispred zgrade Suda Bosne i Hercegovine. Foto: Detektor
Mlaćo i Cikotić: Zapisi o likvidaciji ekstremnog dijela zarobljenika iz ratnog dnevnika
U nastavku suđenja za zločine nad ratnim zarobljenicima u Bugojnu, vještak vojne struke je potvrdio da je u ratnom dnevniku optuženog Dževada Mlaće naišao na zapis o “likvidaciji ekstremnog dijela zarobljenika“.
Puhalić i ostali: Traktorska prikolica puna tijela u Kozarcu
Dudaković i ostali: Otac brinuo o nepokretnoj majci