Petak, 7 Februara 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
_
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

godišnjica srebreničkog masakra.

Na komemoraciji, koja će se održati u Spomen sobi u Potočarima, predviđena su obraćanja Ćamila Durakovića, načelnika općine i predsjednika Organizacionog odbora, i Theodora Merona, predsjednika Mehanizma za međunarodne tribunale.

Također, osim predstavnika preživjelih žrtava, zvanicama će se obratiti i Bakir Izetbegović, predsjedavajući Predsjedništva BiH.

Komemoracija će se završiti odavanjem počasti i polaganjem cvijeća za nevine žrtve genocida u Srebrenici.

U Memorijalnom centru u Potočarima ove godine će biti klanjana dženaza za 127 žrtava ubijenih u julu 1995. godine kada su jedinice Vojske Republike Srpske (VRS) napale zaštićenu enklavu Srebrenica, ubile preko 8.000 muškaraca i dječaka, te prognali više od 25.000 žena djece i starijih.

Hatidža Mehmedović, preživjela žrtva genocida kaže za Balkansku istraživačku mrežu BiH (BIRN) da joj  je najtužnije i najteže kada dođu pripreme za 11. juli.

„Ja nemam budućnosti, ali ću se boriti dok sam živa. Nikad se neću boriti za osvetu. Svaka se preživjela žrtva bori za pravdu i pravednost. Našoj djeci su otete olovke iz ruke, nisu oteta naoružanja. Borit ću se da svako dijete ima bolju budućnost, svjetliju i normalniju nego što su imala naša djeca. A ne smijemo zaboraviti ono što se desilo i da se ne govori o onome što se desilo“, kaže Mehmedović

Povratnica i preživjela genocida Hajra Ćatić nada se da će ove godine komemoracija proći mirno.

„Teško nam je svaki put kad se približava 11. juli, preživljavaš ono što se desilo. Teško, povratiš film u nazad i sjećaš se svega onoga što se desilo, a pogotovo mi majke koje nismo pronašle svoju djecu”, kaže Ćatić.

Na prošlogodišnjoj komemoraciji desio se incident kada je došlo do napada na premijera Srbije Aleksandra Vučića i njegovu delegaciju.

Glasnogovornik Tužilaštva BiH Boris Grubešić je kazao da je istraga o tome ko su napadači na Vučića još uvijek aktivna, te da su skoro stigli dokazi iz Republike Srpske.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.