Žrtve ogorčene: Zatvorenici bliže svojim kućama
Omogućavanje zatvorenicima u koje spadaju i osuđeni za ratne zločine da kazne izdržavaju u ustanovama koje su bliže njihovim kućama, predstavnici žrtava smatraju “katastrofalnim rješenjem“ koje može dovesti do bjekstava.
U skladu sa evropskim zatvorskim pravilima, svaki zatvorenik treba biti konsultovan po pitanju lokacije gdje će izdržavati kaznu. U Odjelu za prava zatvorenika pri Instituciji ombudsmana za ljudska prava Bosne i Hercegovine, pojašnjavaju da je pravilo da zatvorenik izdržava kaznu što bliže kući.
“Oni imaju sve privilegije. Biraju lokacije. Mi se, evo druga godina, borimo protiv privilegija koje imaju, puštanja na vikende, godišnje odmore i prijevremenog izlaska. Izađu za vikend, i oštećeni i žrtve ih sreću po gradu. Pomisli li iko koji je to šok“, kazala je Bakira Hasečić, predsjednica Udruženja “Žena žrtva rata“.
Podsjetila je i na bijeg Radovana Stankovića, koji je osuđen zbog ratnog zločina u Foči, a pobjegao je sa izdržavanja kazne iz Kazneno-popravnog zavoda (KPZ) Foča.
“Mogu iskoristiti poznanstva u gradovima u kojima su rođeni i živjeli i u kojima bi služili kazne. Mi imamo informacije da osuđenici idu kućama na spavanje i izlaze kad hoće, jer im to omogućavaju poznanici“, kazala je Hasečić.
Rada Kafedžić iz Odjela za prava zatvorenika pri Instituciji ombudsmana za ljudska prava Bosne i Hercegovine, slaže se s tim da neko može pobjeći, ali da su to ipak pretpostavke.
“Moralna je dilema kada to gledamo sa pozicije žrtava, ali europska pravila se moraju poštovati da bi osuđeni bili bliže svojim kućama, kako bi ih porodice mogle posjećivati“, kazala je Kafedžić.
Hasečić smatra da bi izgradnja državnog zatvora, koji još uvijek nije završen, riješila problem jer bi “pod jednim krovom trebali da budu svi osuđeni za ratne zločine“.
Izmjene i dopune Zakona o izvršenju krivičnih sankcija, koja obuhvataju odredbe da osuđenici izdržavaju kazne u blizini mjesta prebivališta, su u parlamentarnoj proceduri.