Samo djeca preživjela ubistvo porodice kod Prijedora
Boško Railić je kazao da je krajem proljeća ili početkom ljeta 1992. bio na punktu u selu Tukovi (općina Prijedor) kao pripadnik rezervnog sastava policije. Zadatak mu je, kako je rekao, bio da se spriječe sukobi između bošnjačkog i srpskog stanovništva, “kojih tu i nije bilo”. Prema njemu, bošnjačko i hrvatsko stanovništvo predavalo je oružje na tom punktu u Tukovima, ali ne njemu lično.
On je kazao da nije poznavao članove porodice Ećimović, ali da je o njima čuo sve najbolje. Odgovarajući na pitanje Odbrane, svjedok je kazao da je čuo da je Slavko Ećimović bio “organizator napada na Prijedor”.
“Bio je ljetni dan na punktu. Ujutro je neko od njihovih kumova, Jurišića, došao i kazao da su ubijeni. Imali su dvoje djece koja su spašena. Kasnije sam saznao da su ubijeni domaćin, njegova žena, te sin i snaha, a da je ovaj drugi sin u bjekstvu”, ispričao je Railić.
Na pitanje Tužilaštva šta je bilo sa bošnjačkim stanovništvom okolnih sela – Hambarine, Čarakova i Zecova – svjedok je kazao kako je čuo da je tu bilo “čišćenje od ekstremista, a da je stanovništvo dobrim dijelom iseljeno zbog bezbjednosti prema centru grada”.
Za optuženog Milorada Radakovića, on je kazao da mu je komšija i da ga nije viđao u proljeće 1992., ali da je čuo da je bio pripadnik Interventnog voda.
Radaković je sa Goranom Pejićem optužen za ubistva pet članova porodice Ećimović. U optužnici se navodi da su time uputili zlokobnu poruku i prijetnju drugom civilnom stanovništvu, učestvujući u njihovom progonu.
Prema Tužilaštvu, Radaković je bio pripadnik rezervnog sastava Stanice javne bezbjednosti (SJB), dok se za Pejića navodi da je bio u neidentifikovanoj vojnoj ili policijskoj formaciji.
Svjedok Nikola Malojica je ispričao kako je u ljeto 1992. od majke čuo da je stradala porodica Ećimović iz komšiluka.
“Prema meni nisu bili loši. Slavko je bio neki privatnik, ja mislim. Poslije čujem da je bilo problema, da je bio ekstrem”, rekao je svjedok.
Malojica je kazao kako je zapazio da su u to vrijeme u selu Tukovi ostale uglavnom žene bošnjačke nacionalnosti, ali da ne zna gdje su otišli muškarci.
“Primijetio sam bijele čaršafe na muslimanskim kućama, a možda ih je bilo i na srpskim, ne znam”, izjavio je on.
Suđenje se nastavlja 16. juna.