Petak, 10 oktobra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Odbrana je u zamjenu za ovo zatražila spisak svih dokumenata koje su sastavili pravnici iz Mladićevog predmeta, kao i detaljan opis svih napora koje je Sudsko vijeće u tom kontekstu preduzelo da obezbijedi fer suđenje i poštovanje pretpostavke nevinosti optuženog Mladića.

“Kako bi se sve troje sudija iz Vijeća moglo oslanjati na rad spornih pravnika, ukoliko se ovo ne ispoštuje, optuženi traži poništenje sudskog postupka”, naveli su Mladićevi branioci u podnesku.

Branioci su ovaj podnesak podnijeli nakon što su, kako su naveli, nedavno saznali da većina pravnika koji su učestvovali u nacrtu prvostepene presude Karadžiću, sada radi pri vijeću koje će donijeti presudu Mladiću.

“Odbrana je zabrinuta da li je Vijeće u mogućnosti da poštuje pretpostavku nevinosti i uticaja na sudsku nepristrasnost, kada su upravo oni pojedinci koji će pisati prvi nacrt presude već sastavali zaključke koji osuđuju optuženog u drugom predmetu”, naveli su branioci Branko Lukić i Miodrag Stojanović.

Kako su pojasnili, sudijama zbog velikog obima dokaza pomažu pravnici, koji analiziraju informacije i obavljaju pravna istraživanja.

“Malo je vjerovatno da će pravnici svoje zaključke koje su nedavno imali u jednom slučaju zasnovanom na sličnim činjenicama, promijeniti u drugom predmetu”, naveli su branioci.

Podnesak je podnesen članovima Vijeća pred kojim se sudi Mladiću, bivšem komandantu Vojske Republike Srpske (VRS).

On je optužen za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u šest opština imao razmjere genocida, kao i za terorisanje stanovništva Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Karadžić, bivši predsjednik Republike Srpske, u martu je osuđen na 40 godina zatvora za genocid u Srebrenici, progon u većem broju opština, te terorisanje stanovnika Sarajeva i uzimanje talaca.

Oslobođen je krivice po optužbi za genocid u drugim opštinama 1992. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Novo svjedočenje na suđenju o ruskom kampu u BiH: Od poziva putem Telegrama do šatora u šumi
Optužena za učešće u ruskim kampovima u Bosni i Hercegovini ispričala je sudu u Kišnjevu kada i zašto je upućena u Srbiju, a potom u BiH, te kako je putovala i koga je upoznala tokom boravka na Balkanu.
Preferiranja videolinka za svjedočenje: za sud efikasnost, za advokate nepravilnost
Nakon još jednog saslušanja svjedoka iz inostranstva putem videopoziva, advokati koji postupaju pred Državnim sudom boje se da ovo ne postane praksa koja ih onemogućava da kvalitetno ispitaju svjedoka i uvjere se u nepostojanje eventualnih uticaja, dok iz Suda tvrde da je to prednost moderne tehnologije i ubrzanja suđenja koja za ratne zločine u Bosni i Hercegovini traju i godinama.
Osumnjičenom za terorizam Elviru Čustoviću produžen pritvor
Obradović i ostali: Svjedok vratio optuženog iz Novoseoca na Sokolac