Nedjelja, 20 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Tužiteljica Tužiteljstva BiH Sanja Jukić je rekla da je za dokazivanje 16 tačaka planirala pozvati 52 svjedoka. Sa ulaganjem 68 materijalnih dokaza, Tužiteljstvu je za dokazni postupak potrebno 28 radnih dana.

Branitelj optuženog Duško Tomić je kazao da Odbrana zadržava pravo da prijedlog dokaza iznese nakon saslušanja svjedoka Tužiteljstva, s tim da će Odbrani trebati znatno manje vremena.

Žiliću je na teret stavljeno da je naredio, omogućio te da nije sprečavao nečovječna postupanja prema zatvorenicima hrvatske i srpske nacionalnosti u “Musali”.

Prema optužnici, Žilić je, kao vršilac dužnosti upravnika ovog objekta, u periodu od maja do oktobra 1993. godine omogućio stražarima nečovječno postupanje, neovlašteno ulaženje u zatvor osobama koje su tukle zatvorenike i činile druga nečovječna djela.

Kako je ranije saopćeno iz Tužiteljstva BiH, Žilić je u više navrata tukao zatvorenike raznim predmetima i zlostavljao ih prilikom obavljanja prinudnih radova ukoliko bi kod njih našao komad kruha ili drugu hranu.

U “Musali”, kako je navedeno, zatvorenici su seksualno zlostavljani i prisiljavani na međusobna seksualna općenja, uključujući mučenja užarenim predmetima po genitalijama.

Najčitanije
Saznajte više
Muratović i ostali: Svjedok vidio tri zarobljenika u sjedištu Vojne policije
Na suđenju za zločin protiv civilnog stanovništva na području Zvornika, svjedok Tužilaštva je posvjedočio da je u sjedištu Vojne policije vidio tri zarobljenika.
Babić i Maletić: Odbrana čeka dokumentaciju iz drugog predmeta
Odbrana Dragana Babića, kojem se s Milivojem Maletićem sudi za zločine na području Teslića, najavila je da će saslušati vještaka i svjedoka iz Haga.
Zukanović i ostali: Počelo suđenje za zločine u Hrasnici