Ponedjeljak, 7 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Detalji sporazuma nisu otkriveni na suđenju, a sudija Mirsad Strika je dodao da će sporazum biti naknadno razmatran.

Nakon toga je postupak protiv Hodžića razdvojen u odnosu na ostalih devet optuženih – Fatiha Hasanovića, Enesa Mešića, Jasmina Jašarevića, Mirzu Kapića, Salku Imamovića, Adema Karamuju, Fikreta Hadžića, Ibru Delića i Samira Hadžalića.

Oni su, prema navodima iz optužnice, 2013. i 2014. godine napustili BiH i priključili se terorističkim organizacijama Islamske države Iraka i Levanta (IDIL), pružajući pomoć i boreći se.

Nakon što je optuženi Hodžić napustio sudnicu, istražioci Državne agencije za istragu i zaštitu (SIPA) su kao svjedoci saslušani na okolnosti pretresa kuća optuženih. Istražioci su ispričali kako su 2014. godine oduzeli oružje pronađeno u kućama optuženih Kapića, Karamuje i Delića.

Istražilac Jasmin Macić je naveo kako je u hodniku kuće optuženog Kapića pronađena poluatomatska puška.

“Nije bila skrivena”, odgovorio je Kapićevom braniocu Izetu Baždareviću.

Istražilac Bojan Jovičinac je kazao da je od optuženog Karamuje oduzet pištolj i dva okvira municije, za koje je imao dozvolu.

Treći istražilac Damir Vrabac je ispričao da je iz kuće optuženog Delića odnesena puška, 40 metaka i deset ručnih bombi.

“On je ove predmete nama pokazao gdje se nalaze”, rekao Vrabac te dodao da se ne sjeća je li Delić prilikom pretresa pitan čije je oružje.

Delića, Karamuju i Kapića tereti Tužilaštvo i za nedozvoljeno držanje oružja.

Suđenje se nastavlja 14. marta.

Najčitanije
Saznajte više
Zdravko Samardžija: Iskaz svjedoka ne može biti objavljen
Suđenje Zdravku Samardžiji za zločine u Kotor-Varoši nastavljeno je saslušanjem svjedoka čiji iskaz ne može biti objavljen.
Hoće li napori bh. žrtava konačno potaknuti Crnu Goru da procesuira zločine
Desetine ljudi iz Bosne i Hercegovine odazvale su se rijetkom pozivu iz Crne Gore da svjedoče o zločinima osumnjičenih koji su utočište od progona našli u Crnoj Gori. Njihova svjedočenja pokazuju veliki interes za bolju saradnju dviju zemalja, ali je zbog zastarjelih i uopštenih sporazuma procesuiranje ostavljeno na dobru volju. Mogu li dvije zemlje iskoristiti posljednji trenutak za privođenje odgovornih pravdi?
Naredne sedmice počinje suđenje za genocid u Srebrenici
Grubišiću godina zatvora za zločine u Derventi