Ponedjeljak, 12 januara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Tužilac Sead Đikić rekao je da namjerava pozvati 228 svjedoka, ali da taj broj može biti smanjen, dok je braniteljica Senka Nožica kazala da je interes Ristanića da postupak traje što kraće.

Šaban Maksumić, predsjedavajući Sudskog vijeća, sugerisao je Optužbi da svakako smanji broj svjedoka, naglasivši da nije neophodno da se na opće okolnosti saslušavaju 43 svjedoka.

“Pokušajte da izbjegnete svjedoke koji su čuli i imaju posredna saznanja. Pokušajte da sve definišete, Vijeće neće dozvoljavati da postavljate pitanja koja se ponavljaju i koja opterećuju ovaj sudski postupak”, rekao je Maksumić.

Prema optužnici, Ristanić je, kao predsjednik Ratnog predsjedništva općine Brčko, od aprila do decembra 1992. godine učestvovao u udruženom zločinačkom poduhvatu koji je za cilj imao progon civila Bošnjaka i Hrvata s područja Brčkog.

Ristanić je optužen da je izvršio progon stanovništva i to ubistvima, zatvaranjem, prisilnim preseljenjem, mučenjem i drugim nečovječnim djelima, kao i za uništavanje kulturnih, historijskih i religijskih spomenika.

Najčitanije
Saznajte više
Vidoje Blagojević ispred Suda BiH. Foto: Detektor
Blagojević i ostali: Svjedočenje bez prisustva javnosti
Suđenje za zločine u Zvorniku nastavljeno je saslušanjem zaštićenog svjedoka Tužilaštva Bosne i Hercegovine bez prisustva javnosti.
Majstorović i ostali: Očevidac mu pričao da je vidio Radeta da puca
Na suđenju za zločine u Vlasenici, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da mu je očevidac ubistava počinjenih u junu 1992. pričao da je vidio Radeta Dubočanina kako puca iz puške.
Vujović Ratko i ostali: Suprug pronađen u grobnici u Bišini
Efendić: Vidio kako odvode vojnika iz Lokanjskog bataljona