Ponedjeljak, 6 oktobra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Izricanje presude zakazano je za sutra, 9. februara.

U skladu sa sugestijama Sudskog vijeća, stranke su 4. februara dostavile novi sporazum kojim je predložena kazna od šest i po do osam godina zatvora. U ostalom dijelu, sporazum je neizmijenjen.

Prvobitnim sporazumom, koji je postignut u decembru, bila je predložena kazna od šest godina, što je Vijeće ocijenilo nedovoljnim ukoliko se “uzme u obzir da su dvije osobe ubijene, a dvije ranjene”.

Tužilac Milorad Barašin je kazao da je prilikom predlaganja kazne Tužilaštvo cijenilo više olakšavajućih okolnosti.

“U to vrijeme, optuženi je bio mlad. Prilikom pregovaranja, pokazao je određenu korektnost i izrazio je kajanje”, rekao je Barašin.

Branilac Davor Šilić je napomenuo da je optuženi porodičan čovjek, otac troje djece.

“Još jedanput izražavam kajanje žrtvama”, kazao je Lipovac, koji je uhapšen u Holandiji u maju 2014., a BiH izručen u novembru prošle godine.

Tužilaštvo BiH je 2008. optužilo Lipovca da je učestvovao u ubistvima, zlostavljanjima i pljačkanju civila srpske nacionalnosti u logoru u mjestu Poljari u junu 1992. godine.

Prema optužnici, on je u to vrijeme bio pripadnik 103. brigade Hrvatskog vijeća obrane (HVO) u Derventi i komandant logora koji je formiran u osnovnoj školi u Poljarima.

Najčitanije
Saznajte više
sudnica
Jevtić Milan i ostali: Suđenje odgođeno zbog nedolaska optuženog
Suđenje za zločine nad Srebreničanima u julu 1995. godine odgođeno je zbog nedolaska optuženog Rajka Čalmića.
Buljubašić i ostali: Pokušali pomoći napadnutim selima u Jošanici
Na suđenju za zločine u Jošanici kod Foče, svjedoci Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričali su kako su pokušali pomoći u odbrani sela koje je napala Armija u decembru 1992. i u kojima su kuće zapaljene i ljudi stradali.
Efendić: Optuženi se izjasnio da nije kriv
Đurđić i ostali: Počinje saslušanje svjedoka Odbrane
Patković: Pucali prema pripadniku HVO-a koji je bježao