Počelo suđenje sutkinji Azri Miletić
This post is also available in: English
Zajedno sa Miletić i Brkić, optužen je i Senad Šabić, ali zbog njegovog nepojavljivanja u sudnici postupak je razdvojen. Sutkinja Biljana Ćuković je saopćila da postoje informacije da se Šabić nalazi na nepoznatoj adresi u Švedskoj.
Prema optužnici, Šabić i Brkić su u periodu od jula 2014. do februara 2015. suktinji Apelacionog vijeća Suda BiH Azri Miletić obećali novčanu naknadu kako bi uticali na ishod drugostepenog postupka u kojem im se sudilo za organizovani kriminal.
U optužnici se navodi da je Miletić pristala i od posrednika S-1 primila dio obećanog novca, čime je svjesno prekršila zakon.
Tužilac Džermin Pašić je rekao da se Miletić sa svjedokom S-1 sastala 16. januara 2015. u ugostiteljskom objektu na Otoci, kada je na njega vršila pritisak za isplatu novca i vezivala ga za rok otplate njenog stana kupljenog u Tuzli.
Optužena je, kako je kazao Pašić, propustila u drugostepenom postupku saslušati vještake Tužilaštva BiH, sve s ciljem da umanji kaznu ili ih oslobodi krivice.
Odbrana optužene sutkinje Miletić je istakla da je ova optužnica trebala biti izmijenjena u odnosu na rješenje o razdvajanju postupka protiv Šabića, što sutkinja Ćuković nije uvažila, a tužilac Pašić je rekao da optužnicu neće mijenjati.
U uvodnoj riječi Pašić je ukazao kako je naše društvo, nažalost, naviknuto na koruptivne radnje i ponašanja, jer takva djela vidi kao priliku za rješavanje egzistencije. Naglasio je kako je ipak najopasnija korupcija u pravosuđu.
“Borba protiv korupcije mora krenuti od policije i pravosudnih institucija”, istakao je Pašić, te dodao da su djela iz optužnice neprimjerena funkciji koju je obavljala Miletić.
Kako je rekao, količina novca ne predstavlja elemente krivičnog djela i njegovu težinu, naglasivši kako su ga, nažalost, i njegove kolege, pored medija, pitale “koliko je novaca uzela Miletić“.
Kasim Crnalić, branilac Rame Brkića, istakao je da su ugrožena prava optuženih u ovom predmetu, te da je razočaran Sudom, koji je potvrdio optužnicu zasnovanu na pretpostavci.
“Hoće li Tužilaštvo u svakom slučaju kada bude nezadovoljno odlukom, procesuirati suce?”, pitao je Crnalić.
On se kazao da je drugostepena presuda donesena prije nego što je došlo do inkriminisanja Miletić u ovoj optužnici.
U uvodnoj riječi Edina Rešidović je rekla da će Odbrana dokazati da Miletić nije tražila niti poticala nekoga da joj da dar, niti ga je primila. Navela je da je ona kao sutkinja obavljala posao u skladu sa zakonom i svjesno, te da nikada nije radila kako joj neko nalaže.
“U pitanju je nezakonit postupak od samog početka. Tužilaštvo davanjem imuniteta izvršioca pretvara u poželjnog svjedoka”, istakla je Rešidović, koja je dodala da i dalje sumnja u pristrasnost sudija.
Naglašavajući kršenje ljudskih prava te pozivajući se na praksu međunarodnih i domaćih sudova, Odbrana Miletić je citirala Evropsku konvenciju o ljudskim pravima. Također je zatraženo da Sud iz spisa izdvoji dio dokaza za koje ova odbrana smatra da su nezakoniti.
Šabića, koji se nije pojavio na Sudu od 11. decembra prošle godine, policija nije pronašla na adresi u Velikoj Kladuši. Prema informacijama koje je Ćuković iznijela, u policijskom izvještaju je navedeno da je supruga Mirela kazala da se on nalazi u Švedskoj.
Šabić i Brkić su bili pod zabranom sastajanja sa određenim osobama, a Tužilaštvo BiH je na ovom ročištu zatražilo od Suda da raspiše potjernicu i odredi pritvor Šabiću, na što se nisu izjašnjavale Odbrane.
Tužilaštvo i Odbrane nisu bile za razdvajanje postupka u odnosu na Šabića, napomenuvši da je jedinstvenost ovog predmeta neminovna, a i zbog ekonomičnosti.
“Bez postojanja jednog, ne postoje ni drugi, odnosno nema primanja bez davanja mita”, istakla je Rešidović.
Azra Miletić je naglasila da želi pošteno suđenje i da je na Sudu da učini sve da dovede optuženog Šabića.
“To što ste me stavili u optuženičku klupu, ne znači da ste mi isisali pamet. (…) Čemu tolika žurba?”, navela je Miletić, koja je već 11 mjeseci suspendovana s položaja sudije Suda BiH.
Sutkinja Ćuković je rekla da može doći i do spajanja postupka ako se Šabić pojavi.
Prvi svjedok, tužilac Oleg Čavka trebao bi biti saslušan na ročištu zakazanom za 28. januar.