Subota, 19 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Sud BiH potvrdio je optužnicu protiv Zijada Nanića, Esada Kudelića, Vahida Bajraktarevića, Senada Salkića, Hasana Mustafića, Mehmeda Aleševića, Nedžada Bapića, Huseina i Samira Isakovića za ratni zločin počinjen u Bužimu.

Optuženi su, prema Tužilaštvu BiH, od novembra 1994. do augusta 1995. godine nečovječno postupali prema ratnim zarobljenicima i civilima koji su bili zatočeni u bivšem hotelu “Radoč“ u Bužimu.

Prema optužnici, Nanić je bio pomoćnik komandanta za bezbjednost 505. bužimske brigade Petog korpusa Armije BiH (ABiH), Kudelić komandir voda Vojne policije, Bajraktarević, Salkić, Mustafić, Bapić i Isaković vojni policajci, a Alešević referent u vodu Vojne policije 505. bužimske brigade.

Na teret im je stavljen zločin nad pripadnicima Vojske Republike Srpske (VRS) i Narodne odbrane Autonomne pokrajine Zapadne Bosne (NOAPZB).

Zarobljenici iz hotela “Radoč”, kako je navedeno u saopćenju Tužilaštva BiH, bili su smješteni u nehumanim uslovima.

“Optuženi su ih svakodnevno izvodili u dvorište i udarali ih, bacajući na njih betonske blokove, prisiljavali ih na samopovređivanje i seksualno zlostavljanje”, stoji u saopćenju Tužilaštva BiH od 21. septembra.

Također se navodi da su nakon izvođenja i maltretiranja osmorica bivših pripadnika VRS-a odvedeni i ubijeni, dok su u zatvoru od posljedica zlostavljanja preminula trojica civila i jedan bivši pripadnik NOAPZB-a.

Husein Nanić je optužen za ratni zločin protiv civilnog stanovništva.

U narednom periodu optuženi bi se trebali izjasniti o krivici.

Najčitanije
Saznajte više
Iduće sedmice počinje suđenje za zločine u Žepču
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice počinje suđenje šestorici bivših pripadnika Hrvatskog vijeća obrane i policije za zločine počinjene 1993. i 1994. u Žepču.
Pariz u julu dobija spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici bit će otvoren u julu na groblju Père Lachaise u Parizu, tokom obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Optuženi za terorizam negirao krivicu