Nedjelja, 28 juna 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Poslije dva pitanja koje je tužilac jutros postavio svjedoku Draganu Kijcu, sjednica je, na zahtjev Mladićevog branioca Branka Lukića, bila zatvorena za javnost. Kada je, poslije desetak minuta otvorena, predsjedavajući sudija Alphons Orie prekinuo je zasjedanje zbog “nepredviđenih okolnosti”.

Koje su to okolnosti, sudija nije saopštio ni kada je poslije dva sata zasjedanje nastavljeno razmatranjem proceduralnih pitanja.

Mladića nije bilo u sudnici, a njegov branilac Lukić je rekao da se optuženi odrekao prava da prisustvuje nastavku procesa.

Poslije administrativne rasprave, sudija Orie je nastavak suđenja generalu Mladiću zakazao za ponedjeljak, 26. oktobar.

Prije nego što je uhapšen, krajem maja 2011. godine, Mladić je preživio tri moždana udara. U Haagu je bio liječen od upale pluća i podvrgnut lakšim intervencijama.

Početkom juna 2013., Mladić se u sudnici zahvalio Tribunalu i njegovom medicinskom osoblju što su mu “spasili život” i “izvukli ga iz groba”. Ljekar iz sudskog pritvora je precizirao u to vrijeme da je stanje Mladića “stabilno” i da nema promjena nagore.

Mladić, nekadašnji komandant Vojske Republike Srpske, optužen je za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u šest opština imao razmjere genocida, terorisanje stanovništva Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Najčitanije
Saznajte više
Tematska sjednica povodom Međunarodnog dana podrške žrtvama torture. Foto: Detekto
Tri decenije nakon rata žrtve torture i dalje bez zakona i statusa
Osobe koje su preživjele ratne torture upozorile su da ih je Bosna i Hercegovina zaboravila te da, uprkos međunarodnim obavezama i preporukama Ujedinjenih nacija, ni više od tri decenije nakon rata nemaju sistemsku zaštitu, riješen status ni ostvarena prava koja im pripadaju, poručeno je povodom Međunarodnog dana podrške žrtvama torture.
Federacija mora hitno donijeti zakon o zaštiti zviždača
Federacija Bosne i Hercegovine konačno mora usvojiti zakon o zaštiti zviždača, poručeno je na predstavljanju regionalnog izvještaja povodom Međunarodnog dana zviždača.
Obilježavanje godišnjice zločina na Bikavcu u Višegradu