Petak, 8 augusta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Pročitani su iskazi supružnika Marka i Mare Obradović, koji su naveli da su zarobljeni 24. septembra 1995. godine u Hašanima kod svoje kuće.
Mara Obradović je u iskazu 2005. godine rekla da je među zarobljenima bilo i dvoje maloljetne djece, te da su ih zarobili policajci iz Bosanske Krupe.
Svjedoci su izjavili kako su odvedeni do Jasenice, gdje su bili 15 dana i obavljali prinudne radove.
“Svi smo bili prisiljeni na rad. Ja sama radila u ambulanti”, kazala je Mara Obradović, dodavši da je prala veš i suđe.
Ona je u iskazu rekla da je u Jasenici vidjela mnoga maltretiranja.
Marko Obradović je izjavio da je čuvao ovce i krave. Oba svjedoka su navela da im je zarobljenica Milka Ćurguz ispričala da ju je ranio “policajac Apica”.
Odbrane optuženih su prigovorile na zakonitost iskaza, naglasivši da su oni dati prije pokretanja istrage.
Iskazi Obradovića pročitani su na suđenju Jadranku Šaranu, Samiru Šabiću i Zijadu Kadiću, optuženima za zatvaranje civilnog stanovništva srpske i hrvatske nacionalnosti te jednog ratnog zarobljenika, kao i za ubistvo i nečovječno postupanje.
Prema optužnici, Šaran je bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Bosanskoj Krupi, Šabić komandir policijskog odjeljenja u Jasenici, a Kadić policajac.
Za ranjavanje Milke Ćurguz na prinudnom radu optužen je Zijad Kadić.
Nastavak suđenja zakazan je za 28. oktobar, kada je planirano također čitanje iskaza preminulih svjedoka.
Najčitanije
Saznajte više
Članovi Predsjedništva i ministar vanjskih poslova bez reakcije i odgovora na ruske prijetnje nestankom BiH
Dva člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine i ministar vanjskih poslova nisu odgovorili na pitanja Detektora da li će tražiti očitovanje ruskog ambasadora, nakon što je ambasada ove zemlje u saopštenju zaprijetila da bi BiH mogla nestati kao država zbog odluke da se oduzme mandat Miloradu Dodiku. Denis Bećirović, Željko Komšić i Elmedin Konaković nisu danas tokom cijelog dana javno reagovali na, do sada najdirektniju, prijetnju Rusije prema BiH.
Sud odbacio tužbu Termoelektrane protiv aktivista iz Tuzle
Općinski sud u Tuzli donio je rješenje kojim odbacuje tužbu Termoelektrane protiv dvojice aktivista iz ovog grada za naknade štete zbog klevete, jer javni organ nema pravo na takvu tužbu, o čemu je Detektor ranije pisao.