Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Kako je rekao predsjedavajući Sudskog vijeća Šaban Maksumić, Tužilaštvo BiH nije uspjelo dokazati da je Čondrić u ljeto 1992. seksualno zlostavljao jednu ženu u prostorijama stadiona “Polet”, kao ni da je maltretirao jednog civila.
“Analizom svih iskaza svjedoka, a posebno oštećene N.H., Vijeće nije moglo van svake razumne mjere utvrditi da je optuženi Čondrić počinio djelo koje mu se stavlja na teret. Vijeće ne dovodi u pitanje da je oštećena N.H. bila izložena seksualnom zlostavljanju tokom zatočenja, ali u njenom iskazu postoje proturječnosti u vezi s identitetom počinioca”, kazao je Maksumić.
Sudija Maksumić je pojasnio da je oštećena u različitim iskazima na drugačiji način opisala kako je saznala za ime Mato Čondrić.
“U iskazu na pretresu oštećena je rekla da je jedne prilike zlostavljana, te da je odmah nakon vraćanja kazala drugim zatvorenicima da je silovana, nakon čega su joj one rekle da se osoba koja je odvela zove Mato Čondrić. Međutim, u iskazu datom 1994. godine, koji je vremenski najbliži djelu, rekla je da je izvjesni Mato više puta dolazio, a nije precizirala kako je saznala njegovo ime”, kazao je Maksumić.
Prema Maksumiću, ni iskazi drugih žena koje su bile zatvorene na stadionu “Polet” nisu potvrdile iskaz oštećene N.H.
“Ostale žene su govorile o drugim događajima seksualnog zlostavljanja, ali ne o predmetu ovog suđenja. Dakle, da su imale saznanja o ovom događaju, ne postoji razlog zbog kojeg ne bi govorile o njemu”, rekao je sudija Maksumić.
Čondrić je presudom oslobođen krivice da je tokom ljeta 1992. u staroj zgradi policije u Bosanskom Brodu i prostorijama Robne kuće “Beograd”, skupa s vojnim policajcima HVO-a, udarao civila Marka Mitrića.
S obzirom da Mitrić zbog zdravstvenih problema nije mogao svjedočiti, te je umjesto toga pročitan njegov iskaz iz istrage, kako je kazao sudija Maksumić, Vijeće nije moglo zaključiti da je Čondrić kriv.
“Iskaz svjedoka Mitrića nisu potvrdili drugi dokazi, a i u samim iskazima iz istrage postoje određene nedosljednosti, poput činjenice da je Mitrić tek 2014. godine detaljno govorio o dešavanjima u Robnoj kući ‘Beograd’. Zbog ovih činjenica i nemogućnosti Odbrane da unakrsno ispita ovog svjedoka, Vijeće se nije moglo uvjeriti u krivicu optuženog”, rekao je Maksumić.
Čondrić je pušten iz pritvora, u kojem se nalazio od novembra prošle godine.
Na ovu presudu dozvoljena je žalba Apelacionom vijeću Suda BiH.
Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve