Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Jadranko Šaran, Samir Šabić i Zijad Kadić optuženi su za zatvaranje civilnog stanovništva srpske i hrvatske nacionalnosti te jednog ratnog zarobljenika, ubistvo i nečovječno postupanje. Na teret im je stavljeno i neopravdano odgađanje raspuštanja sabirnih centara od septembra 1995. do jula 1996. godine u nekoliko objekata u Bosanskoj Krupi.

Prema optužnici, Šaran je bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Bosanskoj Krupi, Šabić komandir policijskog odjeljenja u Jasenici, a Kadić policajac.

Kako se navodi, Šaran je naredio zatvaranja civila u sabirni centar Jasenica, a čuvali su ih stražari nad kojima je efektivnu kontrolu imao Šabić. Zatočeni civili su, prema Tužilaštvu, držani u nehumanim uslovima, te vođeni na prinudne radove, a među njima je bilo i dvoje maloljetne djece.

Po jednoj od tačaka optužnice, Zijad Kadić je optužen i za ranjavanje Milke Ćurguz na prinudnom radu.

Šabić se tereti da je u periodu između 22. septembra i 9. oktobra 1995. u Jasenici ispitivao civile Slobodana Topolića i Miloša Bundala, koje je potom udarao Zijad Kadić u prisustvu drugih nepoznatih policajaca. Prema optužnici, Šaran je propustio spriječiti ovo i druga zlostavljanja zatvorenih civila i jednog ratnog zarobljenika.

Također, kako se navodi, Šaran je izdao naređenje za privođenje civila Marka Gakovića, koji je uspio pobjeći, ali nakon što je Šabić raspisao patrolni nalog i poslao policajce da ga nađu, njemu se gubi svaki trag. Tijelo Gakovića ekshumirano je naknadno.

Tužiteljica Ozrenka Nešković je navela da su optuženi, suprotno svim konvencijama, držali pritvorene lica treće životne dobi i djecu, čak i nakon potpisivanja Mirovnog sporazuma 1995. godine.

Ona je kazala da u ovom predmetu “prednjače materijalni nad subjektivnim dokazima”, zbog proteka vremena. Kako je rekla, ima manje od deset živih svjedoka.

Odbrane optuženih su negirale bilo kakva krivična djela svojih branjenika, ali su uvodna obraćanja ostavili za period kada Tužilaštvo okonča svoj dokazni postupak.

Optužnica za zločine u Bosanskoj Krupi potvrđena je u januaru 2015. godine. Sa Šaranom, Šabićem i Kadićem bio je optužen i Fahrudin Hadžiosmanagić-Tadžić, a postupak protiv njega je razdvojen.

Prvi svjedok Tužilaštva BiH trebao bi biti saslušan 30. septembra.

Najčitanije
Saznajte više
Šojić i Jokić
Uložene žalbe na presudu Draganu Šojiću
Državno tužilaštvo i Odbrana Dragana Šojića, bivšeg direktora Službe za zajedničke poslove institucija Bosne i Hercegovine, uložili su žalbe na drugostepenu presudu kojom je osuđen na deset mjeseci zatvora i 5.000 maraka novčane kazne za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja.
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.