Nedjelja, 25 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Anđa Jašin je kazala da ju je 30. juna 1993. Armija BiH (ABiH) odvela s drugim ženama u naselje Ploča (općina Mostar), gdje su bili smješteni u napuštenoj kući.

Prema njenim riječima, odveli su ih u Mostar, da bi se nakon 20 dana vratili u školu u Bijelom Polju, odnosno Potocima.

“Smjestili su nas u jednu halu, prozori su bili razbijeni… Poredali nas, tu je bilo žena, djeca, trudnica… Uslovi su bili katastrofalni. Vode smo imali dovoljno, a hrane malo ili nimalo”, prisjetila se Jašin.

Ona je rekla da je Enesa Ćurića smatrala glavnim u tom objektu, te da je prozivao i izvodio ljude na rad.

“Nisam ga poznavala odranije, predstavio nam se kao glavni u toj školi”, dodala je svjedokinja.

Ona je navela da se neki koji su izvođeni na radove nisu nikad ni vratili.

“Dođe Eno i prozove ko će ići na rad, neki se i ne vrate – kažu, poginuli… Trojica su poginula kada su nosili top na brdo Ćućurak. Tako sam čula, vidjela nisam”, kazala je ona.

Ćurić je s Ibrahimom Demirovićem, Mehmedom Kaminićem te Samirom Kresom i Habibom Čopeljom optužen za učešće u zatvaranju civila hrvatske nacionalnosti, koji su od juna do decembra 1993. godine bili izloženi teškom fizičkom i psihičkom maltretiranju.

Prema optužnici, Ćurić je bio pripadnik 49. brdske brigade ABiH i upravnik zatvoreničkih objekata u Potocima, Demirović komandant 47. brdske brigade, Kreso načelnik saniteta jedinice koja je djelovala na području Bijelog Polja, a Čopelja i Kaminić pripadnici ABiH.

Demirović je optužen i da je u Potocima jednu osobu prisiljavao na seksualni odnos.

Odgovarajući na pitanja Odbrane Ćurića, svjedokinja Jašin je rekla da ne zna da li je optuženi dobijao naredbe od nekog drugog i da ne zna je li on donosio hranu iz njihove logistike.

Nastavak suđenja je zakazan za 2. septembar.

Najčitanije
Saznajte više
Naredne sedmice iznošenje žalbi na presudu za zločine u Lukavcu
Ročište na kojem će Tužilaštvo Bosne i Hercgovine i Odbrane iznijeti žalbe na prvostepenu presudu u predmetu u kojem su sedmorica optuženih osuđena na ukupno 30 godina zatvora za zločin protiv civilnog stanovništva u Lukavcu 1992. godine, zakazano je za ponedjeljak, 26. maja, potvrđeno je iz Državnog suda za Detektor.
Godišnjica stradanja i tridesettrogodišnja nada za pronalaskom nestalih s područja Bradine
U Bradini kod Konjica za vikend će biti obilježene trideset i tri godine od stradanja 48 civila srpske nacionalnosti, od kojih se pet još uvijek vode kao nestali.
U subotu obilježavanje 33. godišnjice napada na Kozarac