Nedjelja, 11 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Mišić je naveo da postoji niz protivrječnih podataka o nestalim osobama u dokumentima Instituta za nestale, Međunarodne komisije za nestala lica i Međunarodnog komiteta Crvenog krsta.

Prema prezentiranim dokumentima, osobe, čija imena nisu bila navođena u sudnici zbog povjerljivosti, nestale su 1993., a po drugim dokumentima trag im se izgubio poslije pada Srebrenice 11. jula 1995. godine.

Tokom rasprave o relevantnosti Mišićevog svjedočenja, tužioci su kazali da su tokom dokaznog postupka koristili potvrde o nestalim licima samo u 193 slučaja, a da su u dokaze uveli još 30 takvih dokumenata.

Mišić je kao nepropisno naveo i to što su sudovi u BiH, na zahtjev porodica, izdavali izvode iz matičnih knjiga umrlih, a da nisu na zakonit način utvrdili “činjenično stanje – dan, mjesto i okolnosti smrti”. Objasnio je da su se, zbog takvih postupaka sudova, na spisku od više od 30.000 nestalih osoba našle i one “koje su umrle prirodnom smrću, a nisu ubijene”.

“Sada se tu ne može ništa uraditi, jer su ih sudovi, na osnovu prijava porodica a bez pravih dokumenata, uveli u matične knjige umrlih. To je zabetonirano, zato što mi nismo jači od sudova”, rekao je Mišić.

Ratko Mladić, bivši komandant Vojske Republike Srpske (VRS), optužen je za genocid u Srebrenici, progon Bošnjaka i Hrvata širom BiH koji je u nekoliko opština imao razmjere genocida, terorisanje stanovništva Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Tokom svjedočenja Mišić je doveo u pitanje i saradnju Instituta za nestala lica sa Haškim tužilaštvom, tvrdeći da od 2011., kada je postao član Kolegijuma, nikada nije vidio zahtjev iz Haaga za dostavljanje dokumenata, ni izvještaje koji su dostavljeni.

“A, po našim propisima, ja bih to morao znati i potpisati”, naznačio je.

Na početku unakrsnog ispitivanja, tužilac Edward Jeremy nastojao je da potkopa vjerodostojnost svjedoka, navodeći da je Mišić tokom rata u BiH bio komandant Ozrenske brigade VRS-a. Mišić je to potvrdio, navodeći da je dužnost napustio poslije teškog ranjavanja u maju 1995. godine.

Na pitanje tužioca da li je bio na terenu 25. maja 1995., kada je sa položaja Taktičke grupe Ozren ispaljena granata koja je u Tuzli ubila 71 osobu, Mišić je odgovorio potvrdno, ali je dodao da o tom napadu tada nije saznao ništa, budući da je njegov položaj bio udaljen “25-30 kilometara”.

Na sugestiju tužioca da je “politički pristrasan” zato što je bio šef Stranke nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) u Doboju, Mišić je uzvratio da je rad u toj partiji “zamrznuo” kada je 2011. počeo da radi u Institutu za nestala lica.

Unakrsno ispitivanje Mišića tužilac će okončati u petak, 10. jula.

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve