Subota, 11 aprila 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Odbrana je kao dokaze uvrstila dokumente koji se odnose na borbe vođene na Igmanu između Armije BiH (ABiH) i Vojske Republike Srpske (VRS) u ljeto 1993. godine.

Braniteljica Mirna Delalić je kazala kako je u tim borbama učestvovao i odred “Zulfikar”, što je potkrijepila izvještajem Prvog korpusa ABiH od 15. juna 1993. godine.

Prema optužnici, Bojadžić je bio zamjenik komandanta odreda “Zulfikar” pri Štabu Vrhovne komande ABiH.

U dokumentu odreda “Zulfikar” od 12. jula 1993. godine navedeno je, kako je rekla braniteljica, da je Bojadžić informisao Štab Vrhovne komande o borbama na području Trnova.

Optužnica Bojadžića tereti, između ostalog, za premlaćivanje i seksualno zlostavljanje zatočenika hrvatske nacionalnosti počinjeno 28. jula 1993. godine u Muzeju “Bitka na Neretvi” u Jablanici.

Bojadžić je optužen i za silovanje zatočenice hrvatske nacionalnosti u Jablanici u noći 28. na 29. juli 1993. godine.

U dokumentu Prvog korpusa ABiH navedeno je, kazala je braniteljica Delalić, da je zamjenik komandanta odreda “Zulfikar” 26. i 27. jula 1993. godine bio na izviđanju na Golom brdu na Igmanu.

“Relevantnost dokumenta je kretanje optuženog”, dodala je ona.

Ulaganje materijalnih dokaza nastavlja se na suđenju zakazanom za 19. mart.

Najčitanije
Saznajte više
U Tužilaštvu BiH otvoren predmet protiv Nade Radovan Tomanić
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine potvrdilo je da je u toku istraga protiv Nade Radovan Tomanić zbog sumnje da je počinila ratne zločine nad civilima i ratnim zarobljenicima srpske nacionalnosti na Igmanu 1993., dok je ona u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) osuđena na 30 mjeseci zatvora zbog prevare u postupku sticanja državljanstva.
Ukinuta prvostepena presuda Ramizu Durakoviću za zločine u Čajniču
Apelaciono odjeljenje Suda Bosne i Hercegovine ukinulo je prvostepenu presudu kojom je nekadašnji komandant 43. drinske brigade Armije BiH Ramiz Duraković osuđen na tri i po godine zatvora za zločine počinjene 1993. na području Čajniča, potvrđeno je za Detektor.
Počelo suđenje Debevcu, Mehmedagiću i Pijuku