Utorak, 29 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Tužilaštvo BiH je žalbu uložilo zbog odluke o sankciji, predloživši da se Vlači izrekne duža kazna.

Odbrana je podnijela žalbu zbog bitne povrede krivičnog postupka, pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja, povrede Krivičnog zakona i odluke o sankciji. Predložila je da se ukine prvostepena presuda i da se postupak ponovo vodi ili da se Vlačo oslobodi optužbe.

“Tužilaštvo ostaje kod navoda i prijedloga iznesenih u žalbi. Ne osjeća potrebu da posebno obrazlaže”, kazao je tužilac Adis Nuspahić.

Prvostepeno vijeće Suda BiH je u presudi izrečenoj u julu prošle godine utvrdilo da je Vlačo od maja do 21. oktobra 1992. učestvovao u širokom i sistematičnom napadu Vojske Republike Srpske (VRS) na nesrpsko stanovništvo na području Vogošće i drugih općina.

Sud je proglasio Vlaču krivim da je, u svojstvu upravnika logora “Planjina kuća”, “Nakina garaža” i “Bunker”, pomagao progon bošnjačkog i hrvatskog stanovništva, učestvujući u uspostavljanju i organiziranju rada logora, u kojima je uspostavio sistem zlostavljanja zarobljenih civila, koji su držani u nehumanim uslovima, ubijani, mučeni i prisiljavani na prinudne radove te korišteni kao živi štit.

Rade Golić, branilac optuženog, rekao je da je Odbrana dokazala da nije postojao širok i sistematičan napad, da su zatvorenici bili pripadnici Armije BiH (ABiH) i da su imali status ratnih vojnih zarobljenika, a ne civila.

“Zatvoreni su jer su predstavljali bezbjednosnu opasnost za novouspostavljenu vlast. (…) Optuženi nije znao za napad i da njegove radnje predstavljaju dio napada”, kazao je Golić.

On je naglasio da je Vlačo bio civil, koji nije učestvovao u zarobljavanju zatvorenika, da nije određivao njihov status, da nije ispoljavao nacionalističke strasti i da je nastojao pomoći zatvorenicima.

“Optuženi nije mrzio Bošnjake, Hrvate ni Srbe (…) Optuženi je postavljen na dužnost bez svoje volje. (…) Predlažem da se optuženi oslobodi ovih inkriminacija”, rekao je Golić.

Optuženi Vlačo je kazao da mu je žao svake žrtve ovog rata, te da saosjeća sa žrtvama.

“Posebno saosjećam s porodicama koje su izgubile svoje članove, tragaju sa nestalim, i sa onima koji žive kao invalidi”, rekao je Vlačo.

Apelaciono vijeće Suda BiH će odluku donijeti naknadno.

Najčitanije
Saznajte više
Christian Schmidt, Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini. Foto: Detektor
Načelnici odbijaju odgovoriti da li će obustaviti isplate Dodikovom SNSD-u nakon odluke Schmidta
Načelnici gradova i općina u Republici Srpskoj iz čijih budžeta se izdvaja najviše novca za finansiranje vladajućih stranaka danima su izbjegavali odgovoriti na pozive i upite Detektora da li će obustaviti isplate dvjema vladajućim strankama kojima je visoki predstavnik zabranio isplate zbog poteza Milorada Dodika i Nenada Stevandića koji narušavaju Dejtonski mirovni sporazum.
Lučić i ostali: Zahtjevi za vanredni servis vozila dostavljani retroaktivno
Na suđenju bivšem ministru za ljudska prava i izbjeglice Milošu Lučiću i ostalima za zloupotrebu položaja, svjedokinja Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričala je kako je uočila da su mimo propisanih pravila izdavani nalozi za plaćanje s potpisom ministra za servisiranje vozila.
Ured disciplinskog tužioca zatražio sankcionisanje sutkinje iz Mostara
Novinari kao svjedoci rata u BiH pred Haškim tribunalom