Utorak, 13 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Tužilac Izet Odobašić je kazao da postoji opasnost da bi osumnjičeni mogli uticati na svjedoke, saučesnike i prikrivače zločina, zatraživši da im se pritvor produži za 30 dana.

“Smatramo da puštanjem i jednog osumnjičenog na slobodu postoji opasnost utjecaja na zaštićene i nezaštićene svjedoke”, rekao je Odobašić, te dodao da se jedan broj osumnjičenih javio Tužilaštvu i izrazio želju da surađuju.

Tužilac je priložio Sudskom vijeću pismo jednog osumnjičenog, “gdje se vidi da je u strahu i da želi da iznese svoju istinu”.

Tužilaštvo BiH je zatražilo pritvor za Dušana Milunića, Radomira Stojnića, Radovana Četića, Iliju Zorića, Zorana Stojnića, Željka Grbića, Zorana Milunića, Boška Grujčića, Radeta Grujčića, Uroša Grujčića, Rajka Grbića, Zdravka Antonića i Rajka Gnjatovića, koji su uhapšeni u novembru prošle godine.

Savan Zec, advokat Dušana Milunića, rekao je da ne postoje uslovi za produženje pritvora jer je istraga okončana, a optužnica nije potvrđena.

Tužilaštvo BiH je podiglo optužnicu za zločin u Zecovima, ali Sud BiH ju je vratio na doradu. Prema nepotvrđenoj optužnici, osumnjičenima se na teret stavlja su 1992. godine učestvovali u napadu na selo Zecove, u kojem je ubijeno preko 150 ljudi. Sumnjiče se i za ubistva 29 žena i djece u zaseoku Gradina, nakon čega su tijela ubijenih uklonjena u masovnu grobnicu, za kojom se još uvijek traga.

Odbrana Radomira Stojnića smatra da prijedlog Tužilaštva nije osnovan, te da nema dovoljne individualizacije da je njegov branjenik počinio djelo koje mu se stavlja na teret.

Marinko Brkić, Stojnićev advokat, zatražio je da se njegovom branjeniku odrede mjere zabrane, predloživši ukidanje prijedloga Tužilaštva BiH za produženje pritvora.

Također, Odbrane ostalih osumnjičenih su zatražile određivanje mjera zabrane.

Advokat Kenan Ademović je priložio Vijeću dokaz da Rajko Gnjatović nije bio član Rasovačke čete, već Pete kozarske brigade Vojske Republike Srpske (VRS).

“Moj branjenik je ranjen u septembru 1992. godine, ima kraću nogu i ortopedsko pomagalo. Predlažem sudu da se moj branjenik brani sa slobode”, rekao je Ademović.

Sud će odluku o prijedlogu za produženje pritvora donijeti naknadno.

Najčitanije
Saznajte više
Dodik, Višković i Stevandić u kasarni Kozara uprkos naredbi Heleza
Najviše rukovodstvo Republike Srpske, predvođeno Miloradom Dodikom, Nenadom Stevandićem i Radovanom Viškovićem za kojima je raspisana potjernica zbog napada na ustavni poredak, došlo je danas u kasarnu Kozaru u Banjoj Luci, uprkos naredbi ministra odbrane BiH Zukana Heleza da im se zabrani ulaz u objekte Oružanih snaga BiH.
Tri organizacije objavile jedinstvenu online platformu za provjeru integriteta političara i stranaka
Tri nevladine organizacije posvećene vladavini prava, transparentnosti i borbi protiv korupcije pokrenule su platformu o odgovornosti političkih stranaka i pojedinaca koja će građanima ponuditi detaljne informacije o kandidatima i strankama prije izbora naredne godine.
Razdvojen postupak za zločine u Zvorniku