Ponedjeljak, 12 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Predsjednik Srpske radikalne stranke (SRS) Šešelj u podnesku sudijama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ/ICTY) rekao je da Brammertz “baca ljagu na poziciju tužioca” te ga nazvao “instrumentom hrvatskih vlasti i Bruxellesa”.

“Kada glavni tužilac iznosi tuđe ocjene i predstalja ih kao svoje, onda je njegov podnesak dokaz nedozvoljenog ponašanja pri vršenju funkcije, a njegovo ponašanje nezakonito i veoma sumnjivo. Sve ocjene i stavovi koje je iznio Brammertz predstavljaju tabloidno prenošenje pukih želja aktera iz Hrvatske, gdje je postalo prestižno što žeće da se napadne Šešelj”, navodi se u podnesku.

Šešelj ističe da se Brammertz u podnesku ne bavi pravnim pitanjima, već iznosi političke ocjene zbog kojih se treba ukinuti odluka o privremenoj slobodi.

“Šešelj na slobodi je nepodnošljiva činjenica za sve evrofanatike i globaliste, čiji je očigledni predstavnik u ovom dijelu Evrope tužilac Serge Brammertz”, naveo je Šešelj.

S obzirom na to, kako stoji u Šešeljevom podnesku, da je Brammertz djelovao po uputstvima hrvatske i drugih evropskih vlada, Haški sud bi mu trebao odrediti “rigorozne disciplinske mjere”.

Haški tribunal je početkom novembra ove godine zbog teškog zdravstvenog stanja odobrio privremeno puštanje na slobodu Vojislava Šešelja, koji se preko 11 godina nalazi u pritvoru u Haagu.

Međutim, nakon nekoliko Šešeljevih javnih istupa, Serge Brammertz je zatražio da se on vrati u pritvorsku jedinicu ističući da je svojim ponašanjem “doveo u pitanje povjerenje Sudskog vijeća”, koje mu je odobrilo privremenu slobodu.

“Šešelj je jasno pokazao da njegovo loše zdravstveno stanje nije prepreka da neprimjereno javno istupa i to na način koji je uvredljiv za predstavnike žrtava. On je iznio stavove koji dovode u pitanje ocjenu Sudskog vijeća o njegovom zdravlju”, istakao je Brammertz.

Šešelju se sudi za zločine počinjene u BiH, Hrvatskoj i Vojvodini.

U pritvoru u Holandiji se nalazi od 2003. godine, kada se dobrovoljno predao Haškom tribunalu.

Izricanje presude bilo je planirano za oktobar prošle godine, ali je odloženo nakon izuzeća jednog sudije zbog navodne pristrasnosti i imenovanja novog člana, kojem je potrebno vrijeme da se upozna s predmetom.

Najčitanije
Saznajte više
Dodik, Višković i Stevandić u kasarni Kozara uprkos naredbi Heleza
Najviše rukovodstvo Republike Srpske, predvođeno Miloradom Dodikom, Nenadom Stevandićem i Radovanom Viškovićem za kojima je raspisana potjernica zbog napada na ustavni poredak, došlo je danas u kasarnu Kozaru u Banjoj Luci, uprkos naredbi ministra odbrane BiH Zukana Heleza da im se zabrani ulaz u objekte Oružanih snaga BiH.
Tri organizacije objavile jedinstvenu online platformu za provjeru integriteta političara i stranaka
Tri nevladine organizacije posvećene vladavini prava, transparentnosti i borbi protiv korupcije pokrenule su platformu o odgovornosti političkih stranaka i pojedinaca koja će građanima ponuditi detaljne informacije o kandidatima i strankama prije izbora naredne godine.
Razdvojen postupak za zločine u Zvorniku