Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Optuženi Dušan Milunić zvani Bizon, Radomir Stojnić zvani Grom, Radovan Četić zvani Rade, Duško i Ilija Zorić, Zoran Stojnić, Željko Grbić, Zoran Milunić, Boško Grujičić, Ljubiša Četić, Rade i Uroš Grujičić, Rajko Grbić, Zdravko Antonić i Rajko Gnjatović se nepotvrđenom optužnicom terete da su učestvovali u napadu na selo Zecovi, u kojem je ubijeno preko 150 osoba.

Iz Državnog tužilaštva su saopćili da još tragaju za trojicom osumnjičenih – Jugomirom Marčetićem, Miodragom Vujičićem i Slavkom Antonićem. Bit će zatraženo raspisivanje međunarodne potjernice za njima.

Petnaestorici optuženih na teret je stavljeno da su, u svojstvu zapovjednika i vojnika Vojske Republike Srpske (VRS), policije i Kriznog štaba, sudjelovali u širokom i sistematičnom napadu na bošnjačko stanovništvo u selu Zecovi kod Prijedora.

“Na teret su im stavljena ubistva, mučenja, silovanja i druge torture, kao i pljačka i uništavanje imovine Bošnjaka u selu Zecovi”, naveli su iz Tužilaštva BiH.

U ovom napadu, kako je saopćeno iz Državnog tužilaštva, ubijeno je više od 150 osoba bošnjačke nacionalnosti, među kojima je bilo žena, djece i staraca, a preživjelo stanovništvo je nezakonito zatočeno u logorima Omarska, Keraterm i Trnopolje, gdje je dio ubijen, a preostale žrtve izložene prisilnom progonu, mučenju, zlostavljanju i nečovječnom postupanju.

Petnaestorica optuženih se, između ostalog, terete za ubistva 29 žena i djece u selu Zecovi na lokalitetu Gradina počinjena 25. jula 1992. godine, nakon čega su tijela ubijenih uklonjena u masovnu grobnicu, za kojom se još uvijek traga.

“Posljedica ovog ratnog zločina bila je da u selu Zecovi nije ostao niko od najmanje 701 stanovnika bošnjačke nacionalnosti, koliko je evidentirano tijekom popisa 1991. godine”, navode iz Državnog tužilaštva.

Dio posmrtnih ostataka žrtava pronađen je i identificiran u masovnoj grobnici Tomašica, a za dijelom posmrtnih ostataka se traga. 

Tužilaštvo BiH je uz optužnicu predložilo pozivanje oko 100 svjedoka i stručnih vještaka, te više hiljada stranica dokaznog materijala.

“Ovo je najveća optužnica Tužilaštva BiH kada je riječ o ratnim zločinima na području Prijedora, koja je u rangu sa predmetima Haškog tribunala za ratne zločine u Prijedoru. Sa ovom optužnicom, Tužilaštvo BiH je prešlo brojku od 100 optuženih u 2014. godini”, naveli su iz Tužilaštva BiH.

Sva petnaestorica optuženih uhapšena su sredinom novembra i nalaze se u pritvoru. Uz optužnicu, upućen je i prijedlog za produženje pritvora.

Optužnica je proslijeđena na potvrđivanje Sudu BiH.

Najčitanije
Saznajte više
Ravnogorci okupljeni na Markovdan pozvali na ujedinjenje svih pokreta i stvaranje slobodne Srbije
Pozivima na ujedinjenje četničkih pokreta i stvaranjem slobodne Srbije, započelo je višednevno okupljanje pripadnika Ravnogorskog pokreta na Ravnog Gori.
Moguće pokretanje istrage protiv državnog ministra finansija zbog neodazivanja na javno saslušanje
Članovi državne komisije najavili su mogućnost pokretanja javne istrage protiv ministra finansija i nekih članova upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje jer se nisu odazvali pozivu na javno saslušanje o radu ove državne institucije.
Maloljetniku iz Osmaka konstatovane lake tjelesne povrede
Danku Vladičiću povećana kazna za zločin u Foči