Ponedjeljak, 23 februara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Luki Dragičeviću, Bobanu Inđiću, Petku Inđiću, Vuku Ratkoviću, Novaku Polugi, Radojici Ristiću, Draganu Lakiću, Oliveru Krsmanoviću, Momiru Nikoliću i Obradu Polugi pritvor je određen zbog sumnje da bi mogli uticati na svjedoke ili saučenike.

Oni su uhapšeni 5. decembra zbog sumnje da su 1993. godine u mjestu Štrpci (opština Rudo) oteli 20 putnika iz voza na relaciji Beograd – Bar, a potom ih odveli u Višegrad i ubili.

Ubijeni su bili državljani Srbije i Crne Gore bošnjačke nacionalnosti, te jedna osoba hrvatske nacionalnosti i jedna osoba afro-azijskog porijekla.

Tužilaštvo BiH saopštilo je ranije da su među osumnjičenima visoko rangirani vojni dužnosnici Vojske Republike Srpske (VRS) iz tog perioda. Oni su bili pripadnici interventne čete Višegradske brigade, uključujući komandanta ove jedinice.

Isti dan, na području Republike Srbije uhapšeno je još pet osoba za isti zločin.

Iz Tužilaštva BiH su saopštili da je ovo hapšenje dio zajedničke istrage Tužilaštva BiH i Tužilaštva za ratne zločine Srbije, realizovano na temelju Protokola o suradnji u procesuiranju ratnih zločina.

Najčitanije
Saznajte više
Promocija “Viline vlasi” na sajmu turizma vrijeđa uspomene na žrtve ratnih zločina
Turistička organizacija opštine Višegrad na Međunarodnom sajmu turizma u Beogradu promoviše hotel “Vilina vlas”, nekadašnji logor u kojem su tokom rata zatočene i silovane žene i djevojčice, a sagovornici Detektora upozoravaju da se takvom promocijom bez ikakvog obilježja o počinjenim zločinima briše sjećanje na žrtve i normalizuje nasilje.
Sredinom marta glavna rasprava u disciplinskom postupku protiv sudije iz Jajca
Glavna rasprava u disciplinskom postupku protiv sudije Općinskog suda u Jajcu Aleksandra Trkulje koji se disciplinskom tužbom u 12 tačaka tereti za više prekršaja zakazana je za sredinu marta, odlučeno je na pripremnom ročištu.