Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Samardžijin advokat Branko Gudalo je rekao da mu se optuženi javio u subotu, 13. septembra, te ga obavijestio da je primljen na Vojno-medicinsku akademiju (VMA) u Beogradu, zbog čega nije mogao doći na sud.
 
“Rekao je da mu ne mogu dati potvrdu o prijemu jer je subota”, kazao je Gudalo.
 
Sutkinja za prethodno saslušanje Minka Kreho pitala je tužioca Ćazima Hasanspahića da li je razmišljao o tome da se Samardžijin predmet uputi u Srbiju u skladu sa Protokolom o saradnji između bosanskohercegovačkog i srbijanskog tužilaštva.
 
“Nismo imali informaciju da je optuženi primljen na VMA, tako da nama treba malo vremena, nakon čega ćemo razmotriti mogućnosti i izjasniti se”, rekao je Hasanspahić.
 
Sutkinja Kreho je kazala da je Sud BiH od advokata Gudala prethodno dobio medicinsku dokumentaciju optuženog, nakon čega je izvršeno vještačenje, te je utvrđeno da Samardžija može prisustvovati suđenju.
 
Samardžija, bivši komandant 17. lake pješadijske brigade Vojske Republike Srpske (VRS), optužen je da je 1992. učestvovao u napadima na nebranjena sela i zaseoke na području općine Ključ koji su bili nastanjeni muslimanskim stanovništvom.
 
U napadima na sela i zaseoke Ramići, Krasulje, Hripavci, Ošljak, Donji Biljani, Botonjići, Domazeti, Brkići i Jabukovica, ubijeno je više stotina civila, navodi se u optužnici, a dio preživjelih je psihički i fizički zlostavljan.
 
Optužnica protiv Samardžije podgnuta je krajem septembra prošle godine.

Najčitanije
Saznajte više
Logoraši iz Hadžića traže brže procesuiranje ratnih zločina i pronalazak 51 nestale osobe
Preživjeli iz Hadžića se uoči 33. godišnjice zločina prisjećaju trauma iz logora i traže procesuiranje odgovornih te pronalazak 51 nestalog logoraša.
Sud u Livnu nakon tri godine kašnjenja ispoštovao odluku Ustavnog suda o predavanju nekretnine u posjed
Općinski sud u Livnu je nakon 13 godina pravnog procesa i tri godine od presude Ustavnog suda Bosne i Hercegovine predao u posjed nekretninu kompaniji “Best“ iz Travnika čiji vlasnik, uprkos presudama sudova, godinama nije mogao ući u svoj posjed.