Utorak, 25 novembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Godinjak je optužen da je zločine počinio kao načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Trnovo, Šarić kao komandant Štaba teritorijalne odbrane (TO), a Bunoza kao komandant jedinica Hrvatske vojske – Hrvatskih obrambenih snaga.

Oni su optuženi da su učestvovali u udruženom zločinačkom poduhvatu sa zajedničkim ciljem ubistava, hapšenju, zatvaranju i paljenju imovine civila srpske nacionalnosti u selima na području općine Trnovo.

“Optuženi su učestvovali u ubistvima i nečovječnom postupanju prema zarobljenim pripadnicima Vojske Republike Srpske u zatočeničkim objektima formiranim na području općine Trnovo”, navedeno je iz Suda.

Iz Tužilaštva je ranije saopćeno da je prilikom počinjenja ratnih zločina ubijeno više od 90 ljudi, među kojima je najviše osoba starije životne dobi. Među žrtvama je veći broj žena, kao i dijete rođeno 1990. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Koalicija “Pod lupom” zabilježila više od 30 težih oblika izbornih nepravilnosti u RS-u
Koalicija “Pod lupom” zabilježila je 32 teža oblika nepravilnosti na izborima za predsjednika Republike Srpske, odnosno pritisak na birače, kupovinu glasova, evidentiranje osoba koje izlaze na glasanje, te fotografisanje na biračkom mjestu, potvrđeno je za Detektor.
Predstavljanje istraživanja "Sigurnost novinarki u Bosni i Hercegovini". Foto: BH Novinari
Usaglasiti međunarodne instrumente s domaćim zakonodavstvom za nasilje nad novinarkama
Napadi na novinarke se često ne prijavljuju, a pored profesionalnog, izložene su i rodno zasnovanom nasilju, pokazalo je istraživanje “Sigurnost novinarki u Bosni i Hercegovini”.
Potvrđene dvije i po godine zatvora za zločine u Gacku
Osuđeni za zločin u Velikoj Kladuši otkupio zatvorsku kaznu