Srijeda, 3 juna 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Mladićev branilac Branko Lukić obavijestio je sudije da je optuženi obolio od stomačnog gripa.

Po Lukićevim riječima, Mladić je cijeli jučerašnji dan proveo u bolnici Bronovo, a sinoć je vraćen u bolnicu pritvora u Sheveningenu. Danas bi trebalo biti odlučeno o njegovom daljem liječenju. 

Predsjedavajući sudija Alphons Orie konstatovao je da se Mladić nije odrekao prava da prisustvuje suđenju i da, stoga, postupak ne može biti nastavljen u njegovom odsustvu.

Mladić, bivši komandant Vojske Republike Srpske (VRS), optužen je za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u sedam opština imao razmjere genocida, terorisanje stanovništva Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce. 

Suđenje Mladiću počelo je u maju 2012, a u toku je dokazni postupak Odbrane.

Najčitanije
Saznajte više
Odgođen disciplinski postupak zbog mogućeg sporazuma sa sutkinjom iz Sarajeva
Glavna rasprava u disciplinskom postupku protiv sutkinje Dijane Jusufović-Kaknjašević odgođena je na prijedlog stranaka zbog mogućeg postizanja sporazuma o priznanju krivice.
Bivši načelnik Ilidže i ostali oslobođeni za zloupotrebe u građevinskim poslovima
Sarajevski Kantonalni sud je prvostepenom presudom oslobodio optužbe Senaida Memića, bivšeg načelnika Općine Ilidža, i još četvero zaposlenih u ovoj instituciji za zloupotrebu položaja u građevinskim poslovima.

Sredinom juna žalbe na presudu za zločin u Foči