Vojna policija upravljala Dreteljom
This post is also available in: English
Svjedok Hajrudin Fazlić, bivši kapetan HOS-a, kazao je da se jedinica HOS-a dijelila na Vojnu policiju koja je obezbjeđivala zarobljenike i punktove, te na manevarsku jedinicu, u kojoj je i on bio, a koja je išla na teren. Dodao je kako je kasarnom Dretelj upravljao komandir Vojne policije.
“Mislim da je u toj kasarni komandovalo pet-šest ljudi. Mi satnici, majori, jesmo tu dolazili, ali mi u kasarni nismo imali nikakve ingerencije”, rekao je Fazlić.
Trećeooptuženi Buljubašić se zahvalio svjedoku na iskrenom kazivanju, navodeći da je ovo prvi svjedok koji je dobro opisao upravljanje kasarnom.
Buljubašić je optužen da je, zajedno sa Ivanom Zelenikom, Srećkom Hercegom, Ivanom Medićem i Marinom Grubišić-Fejzić, počinio zločine u Dretelju. Zelenika je, kako smatra Tužilaštvo BiH, bio oficir HOS-a, Herceg komandant Dretelja, Buljubašić zamjenik komandanta kasarne u Dretelju, dok su Medić i Grubišić-Fejzić bivši stražari.
Svjedok Fazlić je kazao da je nekoliko puta dolazio u Dretelj, ali da je ostajao kratko. Tokom boravka u kasarni, kako je naveo, nije vidio ni čuo za maltretiranje zarobljenika koji su tu bili.
“Meni je rečeno da se kod hangara ne smije prilaziti jer su gore zarobljenici. Gore su bili muškarci i jednom sam vidio nekoliko muškaraca u koloni. Čuo sam da su bile i žene ali ih nisam vidio”, ispričao je on, dodavši da je samo komanda Vojne policije mogla uticati na uslove njihovog boravka.
Na pitanje Odbrane petooptužene da li poznaje Marinu Grubišić-Fejzić, svjedok je odgovorio da “poznaje jednu od te dvije sestre”. On je naveo i kako je u Dretelju upoznao svoju sadašnju suprugu.
Na ovom suđenju svjedočila je i njegova supruga Zerina Fazlić, koja se prije udaje prezivala Šuta. Ona je kazala da je u drugoj polovini jula 1992. došla u Dretelj, gdje je raspoređena da bude stražar na kapiji.
Ona je rekla je kako je čula da su zarobljenici bili smješteni u hangarima, ali da je njoj bilo zabranjeno da ide tamo, te da ih nije ni vidjela.
“Samo se pričalo da je neki Srbin ubijen po noći. Jesam čula da se priča, ali ko je ta osoba, ko ga je ubio, ne znam. Niti se mogu sjetiti gdje sam to čula”, kazala je ona, dodavši da se ne sjeća da su Srbi dovođeni u kasarnu ni da li su izvođeni na radove.
Sudsko vijeće je upozorilo svjedokinju da je na više pitanja odgovorila da ne zna i da se ne može sjetiti. Ona je navela kako je u Dretelju bila samo sedam do deset dana.
Optuženi Buljubašić tražio je razrješenje braniteljice Džeme Hasanagić, na šta je Sudsko vijeće kazalo kako smatra da nema potrebe za tim i da o tome više neće raspravljati.
Buljubašić je od početka suđenja promijenio nekoliko branilaca.
Suđenje se nastavlja 3. juna.