Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Normal 0 false false false EN-US X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

U podnesku Sudskom vijeću, tužioci su zatražili da im se dozvoli pozivanje pet svjedoka i uvođenje u sudski spis izvještaja Međunarodne komisije za nestale osobe (ICMP) koji se tiču ostataka pronađenih u grobnici Tomašici, u blizini Prijedora.

“Ti novi dokazi su vrlo značajni i relevantni za optužbe o udruženom zločinačkom poduhvatu kroz ubistva, istrebljenje i progon nesrpskog stanovništva. Dokazi pokazuju planski, sistemski i široko rasprostranjeni karakter ubistva u Prijedoru”, navodi se u podnesku.

Haško tužilaštvo, ukoliko se odobri zahtjev, planira pozvati kao svjedoke člana Instituta za nestale osobe BiH Amora Mašovića, Iana Hansona i Thomasa Parsonsa iz ICMP-a, kao i dva forenzička patologa.

Karadžiću, bivšem predsjedniku Republike Srpske (RS), sudi se za genocid počinjen u Srebrenici i još sedam općina, uključujući Prijedor. On se tereti i za progon Bošnjaka i Hrvata širom BiH, terorisanje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Suđenje Karadžiću je počelo 2009., a dokazni postupak Optužbe završen je u maju 2012. godine. Karadžić je svog posljednjeg svjedoka Odbrane pozvao prošlog mjeseca.

Haško tužilaštvo je predložilo i pozivanje deset svjedoka i uvođenje u spis još četiri pisana iskaza, kojima će pokušati osporiti dokaze Odbrane.

“Optužba planira pozvati deset svjedoka uživo koji bi osporili navode Odbrane o utvrđenim činjenicama u pet općina. Kroz dokaze o dešavanjima u općinama, optuženi je pokušao pokazati da su napadi srpskih snaga na civile ustvari bili sukobi između oružanih snaga i da se ubistva ili nisu desila ili bila neplanska djela. Optužba će dokazati da ti dokazi Odbrane nisu kredibilni”, navodi se u podnesku.

Haško tužilaštvo planira pozvati fotoreportera Rona Haviva, koji će govoriti o dešavanjima u Bijeljini 1992. godine, zatim svjedoke Ramu Hodžića i Šahu Arifovića, koji će opisati dešavanja u Bratuncu iste godine, Azima Medanovića i Safeta Tačija, koji će govoriti o dešavanjima u Krajini, te nekoliko zaštićenih svjedoka.

Sudsko vijeće će donijeti odluku o prijedlozima Optužbe naknadno.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.