Ponedjeljak, 10 augusta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Zaštićeni svjedok U-4 je naveo da je u grupi vojnika bila i žena, a od mještana je čuo da je oslovljavana nadimkom Zolja. Prisjetio se da je prvo ubijen Ilija, a potom njegova supruga, nakon što je “počela kukati i govoriti u smislu da ubiju i nju”.

“Nisam mogao vidjeti ko je opalio”, rekao je svjedok.

Odbrana je pročitala dio iz službene zabilješke Državne agencija za istrage i zaštitu (SIPA) iz 2010. godine u kojem je navedeno da je vidio kada je žena, koja je bila u grupi vojnika, ubila Iliju, te da je potom ubijena i supruga Anđa.

“Možda sam rekao, ali se ne sjećam”, kazao je svjedok, te dodao da ostavlja mogućnost da je to izjavio.

Tužilaštvo BiH tereti Džeku, bivšeg vojnika jedinice “Zulfikar” Armije BiH (ABiH), da je 16. aprila 1993. godine ubio bračni par u Trusini.

Na teret mu je stavljeno i da je ubio jednu staricu, kao i da je po okončanju napada ABiH na Trusinu sa drugim saborcima učestvovao u strijeljanju tri civila i tri vojnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO).

Tužiteljica Vesna Ilić je navela da je svjedok u dvije izjave date Tužilaštvu BiH 2012. i 2013. godine kazao da nije vidio ko je iz grupe vojnika ubio bračni par.

“Ja vam kažem da sam čuo da je Zolja pobila”, rekao je svjedok, te dodao da ta saznanja potječu od mještana Trusine.

Protiv Džeke je svjedočila Rasema Handanović zvana Zolja, ustvrdivši da je Džeko ubio stariji bračni par.

Handanović, bivša pripadnica jedinice “Zulfikar”, priznala je krivicu za učešće u strijeljanju tri civila i tri vojnika HVO-a, te je osuđena na pet i po godina zatvora.

Suđenje se nastavlja 4. februara.

Najčitanije
Saznajte više
Državno tužilaštvo treba preuzeti predmet povezan s Memorijalnim centrom Srebrenica
Dok se u Srebrenici nastavljaju saslušavati sadašnji i bivši saradnici Memorijalnog centra, sagovornici Detektora smatraju da Državno tužilaštvo može i treba preuzeti ovaj predmet kako bi se zbog njegove osjetljivosti otklonile sumnje u objektivnost i nepristrasnost postupanja.
Filmovi o BiH, Ukrajini i Ruandi na ovogodišnjem SFF-u
Na 32. izdanju Sarajevo Film Festivalu (SFF) svjetsku premijeru imat će animirani kratki dokumentarni film “Fahrudin” Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) i Memorijalnog centra Srebrenica – o Fahrudinu Muminoviću, dok će u programu Suočavanje s prošlošću biti prikazan film “Identitet” koji govori o djeci rođenoj kao posljedica ratnog seksualnog nasilja - osobama koje su proživjele diskriminaciju, stigmu, traumu.
CIK podigao prag tolerancije za zloupotrebe predizborne kampanje