Članak

Uspješni koraci ka budućnosti

30. Decembra 2013.00:00
BIRN – Justice Report i osmu godinu rada završava uspješno unatoč uvođenju anonimizacije, koja još uvijek nije u potpunosti riješena u pravosudnim institucijama u BiH, kao i nemogućnosti dobijanja kompletnih snimaka sa suđenja za ratne zločine koja se odvijaju pred Sudom BiH.

This post is also available in: English

U toku godine BIRN – Justice Report je objavio oko 3.500 izvještaja, analiza i intervjua. Također su objavljene pravne analize, preko kojih smo predstavnicima vlasti htjeli ukazati da krše i domaće i međunarodne regulative kada su u pitanju anonimizacija i transparentnost.

Objavljeni izvještaji su prenijeti kako u medijima u BiH, tako i u regionu. Ukupno je republicirano oko 8.000 izvještaja. Novinari BIRN-a su, osim izvještavanja o suđenjima za ratne zločine, posjetili deset gradova u BiH kako bi razgovarali sa više od 50 osoba, te ukazali na važnost suočavanja s prošlošću.

Tokom godine, stranicu BIRN – Justice Reporta pregledalo je oko 500.000 ljudi. Najviše posjeta je bilo iz Bosne i Hercegovine, Sjedinjenih Američkih Država (SAD), Hrvatske, Srbije, Njemačke, Holandije, Švedske, Austrije, Rusije i Australije.

U ljetnom periodu, BIRN BiH je pokrenuo kampanju “Stop cenzuri o ratnim zločinima” s ciljem da se riješi problem anonimizacije sudskih i tužilačkih akata, te da se pokaže javni interes kada su u pitanju ratni zločini počinjeni u BiH. Kampanju su građani podržavali putem stranice www.justice-report.com, potpisivanjem peticije, kao i na društvenim mrežama Facebook i Twiter.

Uspješnost kampanje je vidljiva i kroz nove stavove pravosudnih institucija, kao i zaključak Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV), u kojem je navedeno da anonimizacija nije obavezna.

Doprinos razvoju društva

Pored mjesečnog pregleda suđenja, javnost u BiH i inostranstvu je mogla vidjeti i slušati u emisijama TV Justicea i o ostalim pravosudnim temama koje opterećuju bosanskohercegovačko društvo. 

U toku godine, ekipa BIRN – Justice Reporta je bila i na iskopavanju posmrtnih ostataka iz najveće masovne grobnice Tomašica, koja je pronađena na području općine Prijedor.

Priče o logorima na području Vogošće i Prijedora, također su bile teme emisija TV Justicea, s posebnim akcentom na 20 godina od zatvaranja logora Manjača, gdje smo razgovarali s preživjelim logorašima i ukazali na probleme s kojima se susreću porodice koje tragaju za svojim najmilijim.

Snimili smo i rekonstrukciju događaja sa Hasanom Hasanovićem, koji je kao dječak, za razliku od svog oca i brata blizanca, preživio “marš smrti” od Potočara do Tuzle.

U četvrtoj godini prikazivanja, ekipa TV Justicea snimila je i prvu regionalnu dokumentarnu priču o 20 godina rada Haškog tribunala, koja je emitirana kao specijalno izdanje. O radu Tribunala u Haagu govorile su eminentne osobe iz oblasti pravosuđa, žrtve i predstavnici  nevladinog sektora.

U toku godine povećao se broj medija koji prenose emisiju TV Justice. S tri nova kanala, od kojih su dva na satelitu, emisija se prenosi na ukupno 25 kanala u BiH i inostranstvu.

“Što veći broj prije svega lokalnih medija bude preuzeo emisiju TV Justice, kao i ostale sadržaje BIRN-a, prije će javnost shvatiti da ne postoje ‘naši’ i ‘njihovi’, nego da postoje zločinci koji imaju svoje ime i prezime, te da postoje dokazi koji potvrđuju njihova zlodjela, kao i žrtve tih zlodjela”, kazao je Elvir Halilović, glavni i odgovorni urednik Radio-televizije Vogošća.

Teme koje se odnose na suočavanje s prošlošću i suđenja za ratne zločine od velike su važnosti za našu zemlju, smatra Nermin Kervić, glavni i odgovorni urednik Televizije Brčko Distrikta (BDC), ističući da je samim time uloga BIRN-a u medijskom prostoru velika.

Najupečatljiviji dijelovi suđenja

Osim televizijskog, i ove godine je BIRN – Justice Report nastavio s produkcijom i distribucijom radijskog sadržaja. Od 2009. godine do danas realizirano je 213 magazina BIRN – Radio Justice. U magazinu koji traje 15 minuta, slušatelji mogu čuti sve o najvažnijim suđenjima za ratne zločine koja su bila pred Sudom BiH, kao i u Haškom tribunalu, te aktuelne analize o neprocesuiranju ratnog zločina i o drugim temama koje su u vezi sa suočavanjem s prošlošću. 

Radio Justice magazin prednost daje tonskim insertima iz sudnica, odnosno iskazima svjedoka, optuženih, te obraćanju sudija, tužilaca ili branilaca. Zbog odluke Suda BiH da javnosti izdaje desetominutni snimak s početka suđenja, sadržaj emisije koji smo objavljivali bio je “siromašniji” u odnosu na prethodne jer su nedostajali najupečatljiviji dijelovi suđenja.

BIRN – Radio Justice objavljuje i petominutni rezime sedmičnog suđenja Radovanu Karadžiću i Ratku Mladiću, kojima se u Haškom tribunalu sudi za genocid i zločine počinjene u BiH.

Za Radio Justice tokom ove godine govorili su, između ostalih, Valerija Galić, predsjednica Ustavnog suda BiH, Azra Miletić, sutkinja Suda BiH, Serge Brammertz, glavni tužilac u Haškom tribunalu, Bruno Vekarić, zamjenik glavnog tužioca za ratne zločine u Srbiji, kao i Bojan Dimitrijević, historičar.

U fokusu smo analizirali rad i efikasnost pravosudnih institucija, kao i kriterije za procesuiranje ratnih zločina, problem uskraćivanja informacija sa suđenja za ratne zločine, o pravima optuženih, kao i o neujednačenim zakonima.

Ukazali smo i na neke od neprocesuiranih zločina, kao što je stradanje civila u Orlišu kod Konjica, gdje porodice više od 20 godina čekaju pravdu, te prenosili i lična sjećanja preživjelih.

U radijskoj emisiji “Lokalno pravosuđe pod lupom” slušaoci su mogli čuti sve o najzanimljivijim suđenjima koja se odvijaju na entitetskim sudovima u BiH. Također, saradnici BIRN-a iz Bihaća, Mostara, Banje Luke, Goražda, Bijeljine, Tuzle, Zenice, Trebinja, Sarajeva, Livna, Doboja i Brčko Distrikta napravili su audio sadržaje o svim relevantnim temama koje su tiču tranzicijske pravde u tim zajednicama.

Osim sedmičnih i mjesečnih radijskih emisija, BIRN BiH također radijskim stanicama distribuira i dnevne izvještaje, koji se mogu pročitati na stranici www.justice-report.com.

Irena Antić, urednica emisije “Korak do pravde” Radija Federacije BiH, kazala je da su sadržaji BIRN-a koji se koriste u programu ovog radija i 2013. godine “bili neizostavni i izuzetno značajni“.

“‘Lokalno pravosuđe pod lupom’ ima svoje slušateljstvo, a za nas novinare koji se interesiramo za ove teme, i pri tome nemamo priliku tretirati iste, sadržaj ovih emisija doprinosi našem sklapanju mozaika o temama koje se tiču cijelog regiona – pravde, pravosuđa, suočavanja s prošlošću i izgradnje povjerenja”, kazala je Antić.

Za druge sadržaje BIRN-a Antić je rekla da su urađeni na vrlo slušljiv i neopterećujući način.

“Cjeloklupan angažman BIRN-a je vrijedan pažnje i hvale, budući da su novinari BIRN-a profilirani za ovu oblast i adresa svima nama. Pravilnik Suda BiH o anonimizaciji i korištenju 10-minutnih zapisa iz sudnica svima nama otežava i usporava rad”, dodala je Antić. 

Tokom godine BIRN je zajedno sa Asocijacijom izvještača sa suda (AIS) organizirao niz sastanaka s predstavnicima pravosuđa, kao i medija, s ciljem poboljšanja transparentnosti ali i odgovornosti novinara.

Predstavnici BIRN-a su tokom godine bili gosti u različitim televizijskim ili radijskim emisijama, govoreći o aktuelnim pravosudnim temama. Dali su izjave 51 put, pojedinačno ili za grupe medija u BiH i regionu.

Također, ugostili smo preko stotinu studenata s različitih univerziteta u BiH, Evropi i šire.

Erna Mačkić


This post is also available in: English