Srijeda, 7 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Prema riječima Tabeau, utvrđeno je da su iz enklave, nakon što je u nju ušla Vojska Republike Srpske (VRS), nestala 7.652 bošnjačka muškaraca. Ona je u sudnici pokazala i tabelu po kojoj je iz Srebrenice nestala polovina muškaraca starosti između 45 i 49 godina i 50 i 54 godine.

Ratko Mladić, bivši komandant VRS-a, optužen je za genocid počinjen u Srebrenici, nakon što su njegovi podređeni u danima pošto je vojska osvojila tu zaštićenu enklavu 11. jula 1995. na više lokacija u okolini Zvornika strijeljali više oko 7.000 zarobljenih Bošnjaka.

Njemu se sudi i za progon Bošnjaka širom BiH, koji je u sedam opština poprimio razmjere genocida, teror nad civilima u Sarajevu i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.
 
Svjedokinja je naznačila i da je “prihvaćeni integrisani broj žrtava” Srebrenice 8.047. Ona je objasnila da je do tih rezultata došla ukrštanjem podataka sa popisa stanovništva iz 1991., biračkih spiskova iz 1997., lista nestalih Crvenog krsta i spiska ekshumiranih iz masovnih grobnica koje je DNK analizom identifikovala Međunarodna komisija za nestale osobe (ICMP).

Tabeau je kazala i da je iz 22 opštine u BiH, obuhvaćene optužnicom protiv Mladića, registrovan “minimalan broj izbjeglica i interno raseljenih lica” – 230.804, od čega su 122.000 bili Bošnjaci.

Demografska procjena je i da je ukupan broj raseljenih i izbjeglih bio 436.034 i da su 218.000 bili bošnjačke nacionalnosti.

U opštinama u Republici Srpskoj tokom rata u BiH zabilježen je “dramatičan pad” učešća Bošnjaka i Hrvata u ukupnom stanovništvu, te povećanje broja Srba. U opštinama u Federaciji BiH, zabilježen je suprotan trend – smanjio se broj Srba, a povećao udio Bošnjaka i Hrvata.

Taj “značajan pokret stanovništva”, rekla je Tabeau, ne može se objasniti uobičajenim migracijama i “morao je biti izazvan drugim uzrocima povezanim sa ratom”.

Na početku unakrsnog ispitivanja, Mladićeva Odbrana osporavala je metodologiju i izvore podataka koje je Tabeau koristila u svom radu.

Suđenje Mladiću biće nastavljeno u četvrtak, 14. novembra.

Najčitanije
Saznajte više
VSTV BiH odgodio usvajanje obrasca izvještaja o imovini sudija i tužilaca
Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) odgodilo je usvajanje obrasca izvještaja o imovini i interesima sudaca, tužilaca i članova Vijeća zbog sugestije Delegacije Evropske unije u BiH da sačekaju s usvajanjem do dostavljanja mišljenja iz Brisela.
Aktivisti iz Banjaluke još jednom pred sudom traže odbacivanje prekršajnih prijava
Nakon što je u Osnovnom sudu u Banjoj Luci održano prvo ročište po zahtjevu članova organizacije “Restart Srpska“ za sudskim odlučivanjem jer su zbog umjetničkog performansa “sahrana demokratije“ dobili prekršajne prijave, aktivisti poručuju da se nadaju da će na sudu dokazati da nisu prekršili nijedan zakon.
Danku Vladičiću povećana kazna za zločin u Foči
Mehmedagić: Inspektoru nisu htjeli dati imena profesora