Nedjelja, 20 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Prema riječima Tabeau, utvrđeno je da su iz enklave, nakon što je u nju ušla Vojska Republike Srpske (VRS), nestala 7.652 bošnjačka muškaraca. Ona je u sudnici pokazala i tabelu po kojoj je iz Srebrenice nestala polovina muškaraca starosti između 45 i 49 godina i 50 i 54 godine.

Ratko Mladić, bivši komandant VRS-a, optužen je za genocid počinjen u Srebrenici, nakon što su njegovi podređeni u danima pošto je vojska osvojila tu zaštićenu enklavu 11. jula 1995. na više lokacija u okolini Zvornika strijeljali više oko 7.000 zarobljenih Bošnjaka.

Njemu se sudi i za progon Bošnjaka širom BiH, koji je u sedam opština poprimio razmjere genocida, teror nad civilima u Sarajevu i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.
 
Svjedokinja je naznačila i da je “prihvaćeni integrisani broj žrtava” Srebrenice 8.047. Ona je objasnila da je do tih rezultata došla ukrštanjem podataka sa popisa stanovništva iz 1991., biračkih spiskova iz 1997., lista nestalih Crvenog krsta i spiska ekshumiranih iz masovnih grobnica koje je DNK analizom identifikovala Međunarodna komisija za nestale osobe (ICMP).

Tabeau je kazala i da je iz 22 opštine u BiH, obuhvaćene optužnicom protiv Mladića, registrovan “minimalan broj izbjeglica i interno raseljenih lica” – 230.804, od čega su 122.000 bili Bošnjaci.

Demografska procjena je i da je ukupan broj raseljenih i izbjeglih bio 436.034 i da su 218.000 bili bošnjačke nacionalnosti.

U opštinama u Republici Srpskoj tokom rata u BiH zabilježen je “dramatičan pad” učešća Bošnjaka i Hrvata u ukupnom stanovništvu, te povećanje broja Srba. U opštinama u Federaciji BiH, zabilježen je suprotan trend – smanjio se broj Srba, a povećao udio Bošnjaka i Hrvata.

Taj “značajan pokret stanovništva”, rekla je Tabeau, ne može se objasniti uobičajenim migracijama i “morao je biti izazvan drugim uzrocima povezanim sa ratom”.

Na početku unakrsnog ispitivanja, Mladićeva Odbrana osporavala je metodologiju i izvore podataka koje je Tabeau koristila u svom radu.

Suđenje Mladiću biće nastavljeno u četvrtak, 14. novembra.

Najčitanije
Saznajte više
Javnosti onemogućeno praćenje disciplinskog postupka protiv inspektora za strance
Agencija za državnu službu Bosne i Hercegovine tvrdi kako ne posjeduje mandat za objavu termina održavanja javnih rasprava u disciplinskim postupcima, zbog čega je novinarima Detektora onemogućeno praćenje dugotrajnog postupka inspektoru Službe za poslove sa strancima, protiv kojeg je prijava podnesena prije osam mjeseci.
U ponedjeljak izricanje presude za zločine u Rogatici
Izricanje prvostepene presude petorici bivših vojnih policajaca Vojske Republike Srpske, koji su optuženi za zločine počinjene u Rogatici 1995. godine, zakazano je za ponedjeljak, 21. jula.
Ruski kampovi u BiH dio obračuna Bruxellesa i Moskve