Srijeda, 6 maja 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Normal 0 false false false EN-US X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

Advokat Nermin Vila potvrdio je da je Mehmedović bio u Tužilaštvu BiH. Međutim, BIRN nezvanično saznaje da je Mehmedović saslušan na okolnosti uloge Gorana Zubca, direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA-e), tokom rata na području Sarajeva.

U krivičnoj prijavi podnesenoj Federalnoj upravi policije (FUP), Mehmedović je, kako je ranije kazao Vila, naveo saznanja da je Zubac ubio bošnjačkog civila na Ilidži 1992. godine.

Mehmedović je o tome trebao dati iskaz protiv Zubca tužiteljici Vesni Ilić 19. jula. Međutim, do toga nije došlo jer su ga pripadnici SIPA-e uhapsili zbog sumnje da je počinio zločin nad Srbima u Tešnju tokom 1992. i 1993. godine.

Tog dana, iz Tužilaštva BiH su odgovorili da nisu izdali nalog za hapšenje Mehmedovića. Nakon saslušanja, pušten je na slobodu.

Najčitanije
Saznajte više
Ukinut pritvor optuženom za zloupotrebe položaja u “Vitezitu”
Vrhovni sud Federacije Bosne i Hercegovine ukinuo je pritvor Tomislavu Zubaku, optuženom za zloupotrebe položaja i ovlaštenja, te nedozvoljeno držanje oružja ili eksplozivnih materija, navodi se u saopštenju.
Jasminka Knežević sa advokatom Damirom Beglerovićem ispred Posebnog odjela Vrhovnog suda Federacije BiH. Foto: Detektor
Jasminka Knežević: Nije mogao biti izuzet sadržaj telefona optužene
Na suđenju suspendovanoj tužiteljici sarajevskog Kantonalnog tužilaštva Jasminki Knežević za odavanje službene tajne, vještak Optužbe kazao je da nije mogao obaviti vještačenje telefona optužene, jer nije bilo mogućnosti za otkrivanje lozinke.
Sudska praksa u BiH postaje prepreka javnosti da bude informisana