Petak, 23 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Ekspert Tužilaštva Lawrence precizirao je da je u ljeto 1998. obducirao posmrtne ostatke iz 2.239 vreća, koje su mu dostavljene u mrtvačnicu u Visokom, i utvrdio da su to ostaci tijela najmanje 883 osobe, za koje mu je rečeno da su bile iz Srebrenice.

Sa posmrtnim ostacima, obducent je analizirao i 83 poveza za ruke te 103 poveza za oči, koji su pronađeni u grobnicama.

Na 203 od 254 “gotovo netaknuta tijela” bile su vidljive rane nanesene mecima iz vatrenog oružja, koji su pronađeni u grobnicama, a na nekima i povrede od šrapnela eksplozivnih tijela. 

Australijski patolog izjavio je da u većini slučajeva nije mogao utvrditi tačan uzrok ni vrijeme smrti, zbog toga što su tijela ne samo bila oštećena procesom raspadanja nego i premještanjem u sekundarne grobnice. 

Mladić, tadašnji komandant Vojske Republike Srpske (VRS), optužen je za genocid nad oko 7.000 Muslimana iz Srebrenice koji su strijeljani u danima nakon što je 11. jula 1995. zauzeta ova enklava.

Po optužnici, VRS je, u pokušaju da prikrije tragove zločina, u jesen 1995. tijela ubijenih iskopala iz primarnih i premjestila u sekundarne grobnice.

Prije Lawrencea, o liječenju žena i djece čiji su najmiliji ubijeni u Srebrenici svjedočila je psihoterapeutkinja Teufika Ibrahimefendić.

Ona je posvjedočila da je, pomažući porodicama sa “srebreničkim sindromom” od 1995, utvrdila da one pate od različitih emocionalnih oštećanja i poremećaja u ponašanju.

“Kod žena koje još nisu pronašle posmrtne ostatke svojih muževa i sinova primjetno je zakočeno žaljenje, zato što još nema tijela i ne može početi pravo žaljenje, kao vrsta oporavka. Te žene nemaju viziju budućnosti, jer je sve povezano s mrtvima, sa žaljenjem”, objasnila je Ibrahimefendić. 

U identitetu djece čiji su očevi nestali poslije pada Srebrenice, po riječima svjedokinje, “postoji praznina koja neće biti popunjena”. 

Suđenje Mladiću – koji je optužen i za progon Muslimana i Hrvata  širom BiH, teror nad civilima u Sarajevu i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce – nastavlja se 19. jula.

Najčitanije
Saznajte više
Dok šute o preuzimanju Đukićeve kazne zatvora za tuzlansku Kapiju, u Srbiji mu zakazali novo vještačenje za dvije godine
Novo vještačenje Novaka Đukića, pravosnažno osuđenog zbog zločina na tuzlanskoj Kapiji koji se godinama nalazi u Srbiji, bit će krajem 2026. godine, potvrdio je njegov advokat za Detektor, dok srbijanske pravosudne institucije ne odgovaraju na novinarske upite.
Navijači iz Bijeljine veličali Ratka Mladića na utakmici protiv Borca
Navijači lokalnog fudbalskog kluba u Bijeljini veličali su Ratka Mladića, doživotno osuđenog za genocid i druge ratne zločine u BiH, na utakmici u posljednjem odigranom kolu nogometne lige Bosne i Hercegovine. Disciplinska komisija Saveza uskoro će odlučivati o incidentu sa utakmice, a veličanje osuđenih ratnih zločinaca je i krivično je djelo.
U subotu obilježavanje 33. godišnjice napada na Kozarac