Četvrtak, 19 februara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Salko Macić je ispričao kako je bio angažiran u jedinicu kojom je zapovijedao izvjesni Midhat Pirkić zvani Midke. On je oformio tim od 17 vojnika, na čije čelo je postavio izvjesnog Mirsada Fišića zvanog Kolumbo, i zapovjedio im da idu u akciju “čišćenja terena” kanjona Rakitnice.
Svjedok Macić, koji je postavljen za zamjenika Fišića, kazao je da su s njim u jedinici bili optuženi Osman Brkan i Ibro Macić, koji mu je rođak, te Šeho Macić, brat svjedoka. 
“Stigli smo u Blace. Zatekli smo spaljeno selo. Bili smo gladni i žedni, pa smo sjeli do jedne čatrnje da se napijemo vode. Rahmetli Halil Macić je hodao po selu i rekao: ‘Ovdje ima četnika’”, prisjetio se svjedok. 
Kako je dodao, u jednu kuću su ušli on, Ibro Macić, Šeho Macić, Halil Macić i Mirsad Fišić.
“Na kauču smo zatekli tri pokrivene babe. Imale su marame na glavi. U njih je prvi pucao Ibro Macić, a potom i Halil. Kolumbo je galamio na njih jer je htio da ispita starice”, kazao je Macić i dodao da su se ženama zatresle marame na glavi i da su klonule.
Kad su izašli iz kuće, sreli su pripadnike “crnokošuljaša“, takozvanu “Garinu ekipu”. 
“Onda sam ugledao Ibru i Halila kako idu od kuće iz koje je izlazio dim”, ispričao je Macić, navodeći da nije vidio da li su njih dvojica zapalili kuću i starice.
Svjedok je izjavio kako je jednu kravu zadržao optuženi Osman Brkan, ali da njega nije vidio u kući u kojoj su ubijene starice. 
Brkan i Macić, bivši pripadnici Armije BiH (ABiH), optuženi su za ubistva četiri starice srpske nacionalnosti u selu Blace počinjena u junu 1992. godine. Tijela ubijenih do danas nisu pronađena.
Maciću je na teret stavljeno i učešće u mučenjima i seksualnim zlostavljanjima zarobljenika u Osnovnoj školi “Musala” u Konjicu od aprila do oktobra 1993. godine. 
Na pitanje tužiteljice Sanje Jukić zašto je u izjavi datoj službi sigurnosti Hrvatskog vijeća obrane (HVO) 1992. godine rekao da su pripadnici njegove jedinice ubili šest starica, svjedok je kazao kako je bio primoran da tako napiše u izjavi da HVO nema ništa s tim, kako bi ga primili u “jedinicu kod Gare”. 
Odgovarajući na upit Fadila Abaza, advokata drugooptuženog Macića, svjedok je rekao da je optuženi imao “pušku tandžaru”, a ne automatsko oružje, kako je ranije izjavio. 
Suđenje se nastavlja 5. septembra.
Najčitanije
Saznajte više
Neopravdano kašnjenje sudije Vrhovca ili pogrešno tumačenje rokova
Ured disciplinskog tužioca zatražio je kažnjavanje sudije Osnovnog suda u Prnjavoru Nebojše Vrhovca zbog neopravdanog kašnjenja, dok je sudija predložio odbijanje tužbe.
Sutkinja iz Visokog priznala disciplinski prekršaj
Sutkinja Općinskog suda u Visokom Amira Merdić priznala je da nije dostavila izvještaj o imovini, pa će bez provođenja dokaza biti donesena odluka po disciplinskoj tužbi koja je protiv nje podignuta.
Preminuo Borislav Paravac
Epstein dosjei sadrže dokaze o mogućim zločinima protiv čovječnosti
Stipendija za novinarsku izvrsnost 2026. – Poziv za prijave