Petak, 18 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

agu.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE X-NONE

Napominjući da jedan broj uzoraka još nije identifikovan, Parsons je precizirao da je ukupan broj jedinstvenih DNK profila pronađenih u masovnim grobnicama dostigao 7.001.
Mladić, nekadašnji komandant Vojske Republike Srpske (VRS), optužen je za genocid nad više od 7.000 srebreničkih Muslimana koje je VRS strijeljala u danima nakon što je 11. jula 1995. godine zauzela Srebrenicu.
Svjedok Optužbe Parsons objasnio je sudijama da je ICMP žrtve identifikovala upoređivanjem DNK ostataka pronađenih u grobnicama sa uzorcima koje je dala rodbina nestalih iz Srebrenice.
Za pouzdanost identifikacije, po standardima ICMP-a, kako je pojasnio Parsons, potrebna je identičnost upoređenih uzoraka od 99,95 odsto. U većini slučajeva, dodao je Parsons, ona je mnogo veća.
Tokom unakrsnog ispitivanja, Mladićev branilac Miodrag Stojanović pitao je svjedoka da li je DNK analizom moguće utvrditi uzrok i vrijeme smrti, a Parsons je odgovorio negativno.
“Da li je moguće da je identifikovanog smrt zatekla u nekom drugom periodu, a ne u julu 1995?”, glasilo je pitanje branioca, a svjedok je potvrdno odgovorio.
Na pitanje može li se DNK analizom dobiti bilo kakva informacija ”o uzroku i načinu smrti”, Parsons je uzvratio: ”Rekao bih da, ako naš forenzički antropolog pronađe lobanju s rupom od metka, to govori o načinu smrti.”
Mladić je optužen i za progon Muslimana i Hrvata iz 20 bosanskih opština, teror nad civilima u Sarajevu dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem, te uzimanjem pripadnika UNPROFOR-a za taoce.
Unakrsno ispitivanje Parsonsa zastupnik Mladićeve Odbrane će okončati 10. jula.

Najčitanije
Saznajte više
Čeka se konačna odluka o nadležnosti vođenja predmeta protiv Debevca i ostalih
Odbrane osumnjičenih Ranka Debevca, Osmana Mehmedagića i Milisava Pijuka, protiv kojih je optužnica podignuta za zloupotrebu položaja i druga krivična djela, te Tužilaštvo Bosne i Hercegovine podnijeli su žalbu protiv rješenja Državnog suda o prenosu vođenja predmeta na Vrhovni sud Federacije, potvrđeno je za Detektor.
Odbijen zahtjev Miće Stanišića za prijevremeno puštanje na slobodu
Predsjednica Međunarodnog mehanizma za krivične sudove (MMKS), sutkinja Graciela Gatti Santana, odbila je zahtjev Miće Stanišića za prijevremeno puštanje na slobodu, navodeći težinu zločina za koje je osuđen na 22 godine zatvora i nedostatak dokaza o njegovoj rehabilitaciji.