Utorak, 13 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Karadžićeva Odbrana je najavila svjedočenje Šešelja, koji je optužen za zločine nad Hrvatima i Bošnjacima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH počinjene od 1991. do 1993. godine. On se nalazi u sudskom pritvoru u Scheveningenu, gdje čeka izricanje presude zakazano za 30. oktobar.

Karadžić je optužen za progon Bošnjaka i Hrvata širom BiH, genocid počinjen u Srebrenici, terorisanje stanovništva Sarajeva artiljerijskim i snajperskim napadima i uzimanje “plavih šljemova” Ujedinjenih nacija (UN) za taoce.

Po optužnicama, Karadžić i Šešelj bili su učesnici u istom udruženom zločinačkom poduhvatu čiji je cilj bio trajno i nasilno uklanjanje nesrpskog stanovništva sa velikih djelova teritorija BiH, koji bi zatim bili uključeni u ujedinjenu srpsku državu.

Šešelj – koji je u pritvoru Tribunala od februara 2003. godine, kada se dobrovoljno predao odmah po objelodanjivanju optužnice – svjedočio je 2005. u odbranu bivšeg predsjednika Srbije Slobodana Miloševića koji je, po optužnici, predvodio zločinački poduhvat u BiH i Hrvatskoj.

Karadžić je, kao svjedoke Odbrane za juni, najavio i penzionisanog generala Vojske Republike Srpske (VRS) Zdravka Tolimira i pukovnika Ljubišu Bearu, koje je Tribunal nepravosnažno osudio na doživotni zatvor zbog genocida počinjenog u Srebrenici.

Zato što nisu željeli da dobrovoljno svjedoče, budući da procesi protiv njih još nisu okončani, raspravno vijeće obavezalo je Tolimira i Bearu na svjedočenje posebnim nalogom.

Tolimir je, najavljujući žalbu na tu odluku sudija, zatražio da se primjena naloga odloži.

Najčitanije
Saznajte više
Poljska Dodiku planira zabraniti ulazak u zemlju
Miloradu Dodiku, predsjedniku Republike Srpske, Poljska planira zabraniti ulazak i boravak na prostoru ove zemlje zbog kršenja integriteta Bosne i Hercegovine.
Dosjei Saveza logoraša BiH koji će biti digitalizirani. Foto: Detektor
Trajna zaštita dokaza o logorašima i žrtvama torture kroz digitalizaciju
Savez logoraša Bosne i Hercegovine krenuo je sa skeniranjem blizu 18.000 dosjea logoraša koje su prikupili od 1996. godine, kako bi arhiva koju imaju bila zaštićena i dostupna budućim generacijama, istraživačima i pravosudnim institucijama.
Memić i ostali: Sastanci o gabaritima objekta investitora Malak Group