Subota, 6 decembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Ermin Salić se prisjetio granatiranja naselja Muhići 25. ili 26. maja 1992. godine, kao i dana koji su uslijedili. Za vrijeme granatiranja svjedok je, kako je kazao, bio u kući s familijom.

“Sjedili smo u kupatilu. Kuća gori, zidovi vreli, voda ispod nogu… Čuje se plač sa ulice…”, prisjetio se Salić, dodavši da ni danas ne može objasniti tako tešku situaciju u kojoj se nalazio.

Dan ili dva kasnije, rekao je svjedok, otišli su do komšije Fikreta Muhića. Tada je Salić, kako je pojasnio, vidio ubijenu majku Vezire Vojniković u dvorištu njene kuće, koja se nalazila prekoputa kuća Hejdića.

“Našli smo nešto i pokrili je”, dodao je svjedok.

Vojniković je svjedočila na ovom suđenju u junu prošle godine, kada je kazala da je optuženi ubio devet civila na području Sanskog Mosta.

Optužnicom Tužilaštva BiH Prošiću je na teret stavljeno da je, kao pripadnik Šeste sanske brigade Vojske Republike Srpske (VRS), učestvovao u širokom i sistematičnom napadu na sela na području Sanskog Mosta, te u progonu, zatvaranju, paljenju kuća i ubijanju civila nesrpske nacionalnosti.

Prošiću je na teret stavljeno učešće u protjerivanju civila i njihovom zatvaranju u zatočeničke objekte u Sanskom Mostu, odakle je dio muškaraca kasnije prebačen u logor Manjača.

Svjedok Salić je kazao da je 1992. godine napustio Sanski Most, ali se nakon završetka rata ponovno vratio. Kada se vratio, svjedok je, kako je rekao, “u čaršiji čuo kako ljudi pričaju da je Prošić počinio ubistva u kući Hegića”.

Za optuženog je Salić kazao da ga poznaje od prije rata, pojasnivši da su “odrasli zajedno u ulici Muhića”.

Na ovom suđenju je Tužilaštvo obavijestilo Sudsko vijeće da je izmijenilo optužnicu protiv Prošića. Odbrana optuženog nije prigovarala jer smatraju da se radi o nebitnim izmjenama u odnosu na djelo koje se Prošiću stavlja na teret.

Nastavak suđenja zakazan je za 10. maj.

Najčitanije
Saznajte više
Dragomiru Miloševiću odbijen zahtjev za prijevremeno puštanje na slobodu
Predsjednica Međunarodnog mehanizma za krivične sudove (MMKS) Graciela Gatti Santana odbila je zahtjev za prijevremeno puštanje na slobodu Dragomira Miloševića, osuđenog na 29 godina zatvora zbog zločina nad civilima u Sarajevu.
Logoraši obilježavaju godišnjicu zatvaranja mjesta zatočenja kod Zavidovića
Obilježavanje 33. godišnjice zatvaranja “Lovačkog doma ‘Franjo Herljević’” u Kamenici kod Zavidovića, kroz koji je, prema podacima Saveza logoraša Bosne i Hercegovine, od maja do decembra 1992. prošlo oko 100 zatočenih, bit će održano u subotu.
Na čekanju prijedlog za ustupanje Crnoj Gori predmeta za zločine u Foči
Naredne sedmice počinje suđenje za prijetnje napadom na džamiju u Konjicu
Predstavljen priručnik za odgovorno i profesionalno izvještavanje o pravosuđu
Odobrena Reformska agenda: BiH dobija pristup fondu većem od 900 miliona eura