Četvrtak, 15 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Uložena je također i službena zabilješka, kao i izjava koju je svjedok Joco Serdar dao tokom istrage vođene 1993. godine o zločinu u selu Serdari.

“Tokom ispitivanja, Joco Serdar nijednom nije spomenuo Seada Menzila”, kazao je branilac Adil Draganović.

Odbrana je pripremila i video snimke o događajima u Serdarima.

“Ovim dokazujemo da su na području Mjesne zajednice Vrbanjci, kojoj pripadaju i Serdari, tokom 1992. vođene borbe”, rekao je Draganović.

Jedan od dokaza Odbrane trećeoptuženog je i topografska karta sela Serdari i okolice, na kojoj se može vidjeti sukob srpskih i bošnjačkih snaga.  

Menzilu se sudi zajedno sa Fikretom Planinčićem, Rasimom Lišančićem i Mirsadom Vatračem za učešće u napadu na Sedare 17. septembra 1992. godine, kada je ubijeno 16 civila sprske nacionalnosti.  

Optuženi su, prema Tužilaštvu BiH, u to vrijeme bili pripadnici Teritorijalne odbrane.

Nastavak suđenja je zakazan za 12. Mart, kada bi na poziv Menzilove Odbrane nalaz trebalo da iznese vještak vojne struke.
                                                                          

Najčitanije
Saznajte više
Zahtjev za veto Željke Cvijanović na odluku Predsjedništva BiH dobio potrebnu većinu u NSRS
Zahtjev Željke Cvijanović da se stavi veto na odluku Predsjedništva BiH da zatraže pomoć EUFOR-a pri hapšenju Milorada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića dobio je potrebne glasove tokom sjednice Narodne Skupštine Republike Srpske (NSRS).
Na proslavi 30 godina odnosa BiH s Kinom, projekti kritikovani zbog manjka transparentnosti predstavljeni kao uspjeh
Odnosi Bosne i Hercegovine i Kine su prijateljski, jedan je od zaključaka konferencije povodom 30. godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa između BiH i države koja je u Ujedinjenim nacijama prije godinu dana glasala protiv Rezolucije o Srebrenici, a pohvaljeni su kao uspješni projekti koji su ranije kritikovani zbog nedostatka transparentnosti.
Poljska Dodiku planira zabraniti ulazak u zemlju