Petak, 7 augusta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Svjedok E je u ponedjeljak, 15. oktobra, davao iskaz na drugom suđenju šestorici nekadašnjih pripadnika Armije BiH (ABiH) optuženih za zločine počinjene u Trusini 16. aprila 1993. godine. Međutim, suđenje je prekinuto jer je svjedoku pozlilo, te je prevezen u bolnicu.

Zaštićeni svjedok E, nekadašnji vojnik Armije BiH (ABiH), svjedočio je iz druge prostorije, uz izmjenu lika i glasa.

Vesna Ilić, tužiteljica Tužilaštva BiH, rekla je da je jutros razgovarala sa svjedokom o njegovom stanju, a kazao joj je da “ima probadanje u prsima”, te da želi svjedočiti čim bude bolje.

Džeko, bivši pripadnik jedinice “Zulfikar” ABiH, optužen je za učešće u strijeljanju nekoliko vojnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO) i hrvatskih civila u Trusini po okončanju napada. Na teret mu je stavljeno da je u tom selu tokom napada ubio i troje starijih ljudi.

Prema optužnici Tužilaštva BiH, Džeko je počinio i ratni zločin protiv hrvatskih civila i ratnih zarobljenika u Jablanici tokom 1993. godine.

Nastavak suđenja zakazan je za utorak, 23. oktobar.

A.J.
Najčitanije
Saznajte više
Filmovi o BiH, Ukrajini i Ruandi na ovogodišnjem SFF-u
Na 32. izdanju Sarajevo Film Festivalu (SFF) svjetsku premijeru imat će animirani kratki dokumentarni film “Fahrudin” Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) i Memorijalnog centra Srebrenica – o Fahrudinu Muminoviću, dok će u programu Suočavanje s prošlošću biti prikazan film “Identitet” koji govori o djeci rođenoj kao posljedica ratnog seksualnog nasilja - osobama koje su proživjele diskriminaciju, stigmu, traumu.
Potvrđena optužnica protiv uposlenika Državnog suda
Sud Bosne i Hercegovine potvrdio je optužnicu protiv Seada Bublina za pronevjeru u službi i krivotvorenje isprave.
CIK podigao prag tolerancije za zloupotrebe predizborne kampanje
Podignuta optužnica protiv zaposlenika Suda BiH