Srijeda, 30 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Odgovarajući na unakrsna pitanja Odbrana, svjedok Vinko Lale ispričao je da je od izvjesnog Lazara Krstića zatražio pušku kada je situacija na području Tarčina postala “napeta”.

“Počele su pucnjave noću, a iz Tarčina se nije moglo ići jer su postojale barikade. Bojao sam se za porodicu i zato sam tražio naoružanje. To je bio moj jedini motiv”, kazao je Lale, koji je sa svjedočenjem počeo 19. jula 2012. godine.

Svjedok Lale je naglasio da je 13. jula 1992. odveden u logor “Silos”, gdje je proveo više od pet mjeseci, te da je nakon toga boravio u kućnom pritvoru.

Za zločine počinjene u logoru “Silos”, kasarni “Krupa” i Osnovnoj školi “9. Maj”, Tužilaštvo BiH tereti Mustafu Đelilovića, Fadila Čovića, Nezira Kazića, Bećira Hujića, Halida Čovića, Šerifa Mešanovića, Mirsad Šabić i Nermina Kalembera.

Prema optužnici, Bećir Hujić i Halid Čović obavljali su funkcije upravnika i zamjenika upravnika logora “Silos”, a Nermin Kalember bio je stražar u tom objektu.

Svjedok Lale je kazao kako mu je upravnik logora “Silos” jedne prilike omogućio da se vidi sa svojom suprugom, te da je to pozitivna stvar koja se desila tokom njegovog boravka u tom objektu.

“Upravnik je pitao mene i još jednog čovjeka da li hoćemo da vidimo svoje supruge. Prvo smo mislili da je to provokacija i samo smo šutjeli. On nas je poveo do svoje kancelarije i zaista su tu sjedile naše supruge. To je jedna od pozitivnih stvari u ‘Silosu’”, ispričao je Lale.

Odgovarajući na pitanja Edine Rešidović, braniteljice prvooptuženog Đelilovića, svjedok je rekao da je početkom rata većina stanovništva – Srba, Hrvata i Bošnjaka – na području Tarčina i Pazarića “primala vojno naoružanje”.

Odbrana Halida Čovića u sudnici je prikazala isječak iz dokumentarnog filma pod nazivom “Sarajevo – logori za Srbe”, a svjedok je potvrdio da je jedan od učesnika u tom filmu.

U filmu se, između ostalog, navodi da niko nije procesuiran za zločine nad Srbima, da je formiranje Suda BiH u kasarni “Viktor Bubanj” porazno za Srbe, te da su mnoge sudije bile ratne sudije i da sudile ljudima iz tog logora, kao i da je Sarajevo jednonacionalni grad (…).
 
Film i transkript koji je napravljen na osnovu onoga o čemu se govori u filmu uloženi su u sudski spis kao dokazi Odbrane Halida Čovića.    

Marijan Pogačnik, tužilac Tužilaštva BiH, prigovarao je na autentičnost filma, a Milorad Rašević, branilac optuženog Nezira Kazića, prigovorio je na relevantnost snimaka kazavši da je “snimak politički pamflet kojem nije mjesto u sudnici”.

Nastavak suđenja zakazan je za 30. august.

S.U.
Najčitanije
Saznajte više
Centar za sigurni internet. Foto: Detektor
Dan sigurnijeg interneta: Online prostor još uvijek bez sistemskog rješenja
Centar za sigurni internet prepoznao je važnost digitalnog opismenjavanja djece, te kroz svoje radionice organizuje i takmičenja na Dan sigurnog interneta kako bi se skrenula pažnja na sve veće izazove i opasnosti s kojima se djeca i mladi susreću u online prostoru.
Vojin Pavlović: Krajem maja izricanje presude za izazivanje mržnje
Odbrana Vojina Pavlovića zatražila je u završnoj riječi da se optuženi oslobodi krivice za izazivanje mržnje, nakon čega je izricanje presude najavljeno 22. maja.
Ured disciplinskog tužioca zatražio sankcionisanje sutkinje iz Mostara