Nedjelja, 11 januara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

“Postupak bi trebalo da bude nastavljen u ponedjeljak ujutro unakrsnim ispitivanjem svjedoka Tužilaštva Davida Harlanda”, kazala je Nerma Jelačić, portparolka Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ/ICTY).

Nakon što mu je u srijedu pozlilo u sudnici, Mladić je prebačen u bolnicu, gdje je zadržan radi pregleda.

Zbog njegovog zdravstvenog stanja bio je odgođen današnji nastavak suđenja, ali zbog povjerljive prirode informacija Sudsko vijeće nije otkrilo više detalja.

Iz Mladićevog tima Odbrane rekli su da je optuženom bio povišen krvni pritisak i šećer u krvi, ali da nije konstatovano da je imao novi moždani udar.

Mladić je optužen za genocid u Srebrenici i još sedam bosanskih opština, progon Bošnjaka i Hrvata širom BiH, terorisanje stanovništva Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada i uzimanje “plavih šljemova” Ujedinjenih nacija (UN) za taoce, u periodu od 1992. do 1995. godine.

Ove sedmice Tužilaštvo u Haagu izvelo je prva dva svjedoka.

M.T.
Najčitanije
Saznajte više
Iduće sedmice iznošenje žalbi na presudu za zločine u Rogatici
U Sudu Bosne i Hercegovine iduće sedmice je planirano održavanje žalbene sjednice na prvostepenu presudu kojom su dvojica bivših pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS) osuđena na ukupno sedam godina zatvora za zločine na području Rogatice, dok su trojica oslobođena, potvrđeno je Detektoru.
Željko Budimir, ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske. Foto: RTRS Vijesti/Facebook
Deveti januar obilježen uz poruke sankcionisanih političara i desničara
Na obilježavanju 9. januara, kojeg je Ustavni sud BiH proglasio neustavnim praznikom, i ove godine veliki je broj zvaničnika ovog entiteta koji se nalaze pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i drugih zemalja, kao i optuženi ministri iz Srbije.
Potvrđena optužnica za pomaganje u genocidu u Srebrenici
Reakcija OSCE-a na postove Benjamine Karić: Kritičko izvještavanje se treba tolerisati
CIK najavljuje sankcionisanje govora mržnje na ponovljenim izborima u Republici Srpskoj