Utorak, 23 decembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Milan Ivančević je kazao da je tokom 1992. i 1993. godine bio član Komisije za razmjenu ratnih zarobljenika, te da je uz odobrenje Glavnog štaba Vojske Republike Srpske (VRS) iz zatvora u Kamenici uzimao zarobljenike i vodio ih na razmjenu, uključujući i tijela mrtvih s linija.

Ivančević je na pitanje Odbrane optuženog rekao kako zatvorenici u Kamenici nisu bili tučeni, te da je Rifet Kendić, koji je umro na liniji, najprije dovezen u Kamenicu, a zatim razmijenjen.

Džemila Begović, tužiteljica Tužilaštva BiH, pitala je svjedoka Ivančevića, koji je u maju prošle godine svjedočio u korist Državnog tužilaštva, zašto je tada kazao da nije bio siguran je li Kendić poginuo na liniji ili je umro u zatvoru u Kamenici, dok danas tvrdi da je poginuo na liniji.

“Čuo sam se s kolegicom i ona mi je rekla da je Kendića pokupila mrtvog na liniji, ali ja ne mogu biti sasvim siguran u to”, pojasnio je svjedok.

Tužilaštvo BiH tereti Dronjka da je, kao upravnik zatočeničkih objekata u općini Drvar, od maja 1992. do kraja 1995. godine učestvovao u uspostavljanju i održavanju sistema kažnjavanja i zlostavljanja u Osnovnoj školi “Slavko Rodić” i logoru Kamenica.

Milorad Zorić, drugi svjedok Dronjkove Odbrane na ovom suđenju, kazao je da je radio kao snimatelj Drugog krajiškog korpusa VRS-a, te da je snimao razmjene ratnih zarobljenika, za koje tvrdi da su bile korektne, kao i da su zarobljeni izgledali “normalno”.

Zorić je rekao kako je jedne prilike susreo optuženog u zatvoru Kamenica. “Pitao sam ga mogu li odnijeti pismo bratu, koji je bio unutra, i on mi je to dozvolio”, kazao je Zorić.

Naredno suđenje je 8. marta 2012. godine.

M.B.
Najčitanije
Saznajte više
U petak počinje suđenje Elviru Čustoviću za terorizam
Suđenje Elviru Čustoviću, optuženom za terorizam zbog upućivanja niza prijetnji visokopozicioniranim nosiocima vlasti u Republici Srpskoj i njihovim porodicama, te policijskim stanicama, počet će u Okružnom sudu u Banjaluci u petak 26. decembra, potvrđeno je iz Republičkog javnog tužilaštva Republike Srpske za Detektor.
Predstavnički dom Parlamenta BiH usvojio Prijedlog zakona o VSTV-u u prvom čitanju
Poslanici u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine usvojili su u prvom čitanju Prijedlog zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću, dok Zakon o sudu BiH, koji je predložila opozicija iz Republike Srpske, kao jedan od 14 prioriteta za članstvo BiH u Evropskoj uniji, nije dobio podršku.
Ališpago ima nove branioce, suđenje još nije zakazano