Četvrtak, 12 marta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Harun Brkić, vještak neurohirurg, objasnio je na ročištu da Ališpago ima ozbiljno oboljenje kičme i da trenutno zbog bolova ne može da prati i aktivno učestvuje na suđenju.  

On je preporučio da optuženom bude omogućen tronedjeljni oporavak, nakon čega bi trebalo doći do poboljšanja njegovog zdravstvenog stanja.

“Iako Vijeće smatra da postoje razlike između onoga što je navedeno u nalazu i onoga što je vještak danas objasnio, prihvatićemo preporuke i omogućićemo optuženom tri sedmice predloženog tretmana, nakon čega će ponovo biti izvršeno vještačenje”, rekla je Željka Marenić, predsjedavajuća Sudskog vijeća.

Ališpago je optužen sa Mensurom Memićem, Senadom Hakalovićem, Dževadom Salčinom, Nedžadom Hodžićem i Nihadom Bojadžićem za napad na selo Trusina (opština Konjic) izveden 16. aprila 1993. godine, kada je ubijeno 18 civila i četiri pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO).

Ališpago je, prema optužnici, bio komandant Specijalnog odreda za posebne namjene “Zulfikar” pri Štabu Vrhovne komande Armije BiH (ABiH), Bojadžić njegov zamjenik, Memić, Salčin i Hodžić pripadnici ovog odreda, a Hakalović pripadnik 45. brdske brigade “Neretvica”.

Svi optuženi se nalaze u pritvoru.

Vještak je ocijenio da trenutno ne bi pomoglo ni kada bi optuženi Ališpago suđenje pratio iz posebne prostorije, u kojoj bi imao mogućnost da legne i radi potrebne vježbe.

Članovi Sudskog vijeća, kao i tužilac, postavili su vještaku veći broj pitanja pošto je u nalazu naveo da optuženi ne bi mogao pratiti suđenje više od dva do tri sata u toku dana, dok je na ročištu kazao da trenutno ne može nikako učestvovati u postupku.

“U stanju u kakvom smo ga zatekli, on ne bi mogao pratiti suđenje ni dva sata. Kada bi ponovo imao uvjete da se kreće lagano svaki dan pola sata do sat, da radi vježbe kako bi popravio tonus mišića, te uz odgovarajuće lijekove, mislim da bi za tri nedjelje mogao da prati suđenje dva do tri sata”, naveo je vještak.

Nastavak suđenja planiran je za 17. januar 2011. godine.

M.T.
Najčitanije
Saznajte više
GRAS nabavlja dijelove za tramvaje koje je povukao iz upotrebe nakon nesreće
Javna kompanija za upravljanje gradskim saobraćajem u Sarajevu raspisala je dva tendera za nabavku kočnica i drugih dijelova za stare češke tramvaje koji su privremeno povučeni iz upotrebe poslije nesreće u kojoj je ovakav tramvaj usmrtio jednu a povrijedio četiri osobe. GRAS ovaj put nakon pisanja Detektora traži ranije iskustvo firmi.
Utvrđivanje odgovornosti ili odbacivanje disciplinske tužbe protiv sudije iz Bijeljine
Ured disciplinskog tužioca je zatražio od Disciplinske komisije Visokog sudskog i tužilačkog vijeća da utvrdi odgovornost Aleksandra Despenića, sudije Osnovnog suda u Bijeljini, zbog kršenja principa Etičkog kodeksa sudija koje je dovelo do narušavanja ugleda i integriteta pravosuđa, dok sudija smatra da tužba treba biti odbačena.
Vasvija Vidović osuđena na pola godine zatvora za sprečavanje dokazivanja
BIRN BiH: Javni poziv za dodjelu malih grantova