Ponedjeljak, 14 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Rose, bivši komandant snaga UNPROFOR-a u BiH, je objasnio da je u jesen 1994. godine došlo do napada bosanskih snaga na srpske položaje oko Sarajeva, ali da je do NATO bombardovanja došlo kada su srpske snage, suprotno sporazumu, uzele UNPROFOR-ov tenk kojim su djelovale na francuske mirovne snage.

“Mislim da je opšti stav bio da se i bosanska vlada usaglasila da neće koristiti teško naoružanje, da će zaustaviti kretanje trupa i da će zaustaviti napade iz Sarajeva. Oni nisu stavili naoružanje pod kontrolu kako su to uradili Srbi. (…) Kada su vaše snage oduzele pojedina oružja, a posebno jedan tenk T55, tražili smo da NATO izvrši udare i tako je i urađeno”, rekao je general Rose.  

Radovana Karadžića, bivšeg predsjednika Republike Srpske, Tužilaštvo u Hagu smatra odgovornim za genocid, zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja na prostoru BiH od 1992. do 1995. godine.

U nastavku svjedočenja general Rose je ispričao da je u jesen 1994. godine došlo do ofanzive snaga Armije BiH (ABiH) na srpske položaje u okviru demilitarizovane zone na Igmanu. Tom prilikom, kako je kazao svjedok, NATO nije reagovao jer je postao “pristrasan”.

“Oni su ušli u to područje, ali ih je UN zaustavio pa su se stacionirali na toj tački unutar demilitarizovane zone. (…) U to vrijeme politika NATO-a se već promijenila i nisu bili spremni da primijene silu protiv snaga bosanske vlade. Dobio sam obavještenje od NATO-a da neće biti prihvaćen nijedan zahtjev da se upotrijebe vazdušni udari protiv bosanskih snaga”, rekao je Rose, te ponovio svoj stav da je UNPROFOR bio neutralna snaga u sukobu.   

Na ovom ročištu završeno je svjedočenje generala Rosea, a suđenje se nastavlja u ponedjeljak, 11. oktobra 2010. godine.

D.S.

Najčitanije
Saznajte više
Pronađeni posmrtni ostaci u Mostaru
Na lokalitetu Šarića harem na području Mostara pronađeni su i ekshumirani posmrtni ostaci jedne osobe, saopćili su iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine.
Na 30. godišnjicu srebreničkog genocida, u Potočarima ukopani posmrtni ostaci sedam žrtava
Komemoracijom u Memorijalnom centru Srebrenica, obilježena je 30. godišnjica genocida, dok su u mezarje Potočari ukopani posmrtni ostaci sedam osoba. Preživjeli i članovi porodica žrtava, brojne strane i domaće delegacije, poslali su poruke o važnosti usvajanja Rezolucije o Srebrenici, te priznavanja sudski utvrđenih činjenica u borbi protiv negiranja i ponavljanja zločina.
Ličina i ostali: Prostor za vojnike u Vatrogasnom domu
Poruka mira majki Srebrenice iz Memorijalnog centra