Nedjelja, 11 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

godine, kada ga je Apelaciono vijeće proglasilo krivim za deportacije, prisilna preseljenja i zločine nad civilima Bošnjacima i Hrvatima.

Zločini za koje je proglašen krivim počinjeni su od aprila do decembra 1992. godine na područjima općina Zvornik, Banja Luka, Sanski Most, Sokolac, Prnjavor, Bratunac, Bijeljina, Bosanska Krupa i Trnovo.

Za vrijeme rata, i neposredno poslije njega, Krajišnik je obavljao niz visokih dužnosti – predsjednika Skupštine Republike Srpske, člana Glavnog odbora Srpske demokratske stranke, člana Predsjedništva BiH…

Proglašen je krivim i jer je bio dio udruženog zločinačkog poduhvata koji je imao za cilj etničko čišćenje teritorija koje su tokom rata bile pod kontrolom bosanskih Srba. Saučesnik u ovom poduhvatu mu je bio i Radovan Karadžić, koji čeka početak suđenja u Haagu.

Od svog osnivanja prije 16 godina, Tribunal je izrekao presudu 161 osobi za zločine počinjene od 1991. do 2001. godine na području nekadašnje Jugoslavije.

Još dvojica optuženih se nalaze u bijegu – general Ratko Mladić, optužen za zločine počinjene u BiH, i Goran Hadžić, optužen za zločine u Hrvatskoj.

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve