Utorak, 20 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 Skupština Crne Gore usvojila je deklaraciju kojom prihvata rezoluciju Evropskog parlamenta iz januara ove godine, kojom se osuđuje genocid počinjen u Srebrenici i proglašava 11. juli Danom sjećanja.

Isto je uradio Hrvatski sabor, nazvavši to političkom odlukom kojom jednom zauvijek osuđuju “zločin ma ko ga proizveo, i u bilo čije ime i s bilo kakvim ciljevima”.

Rezoluciju još uvijek nisu ispoštovale Srbija i Bosna i Hercegovina.

Državni parlament BiH je razmatrao prijedlog njenog usvajanja, ali je odbijen glasovima poslanika iz Republike Srpske.

Prije 14 godina, 11.  jula 1995., srpske snage predvođene Ratkom Mladićem učestvovale su u ubistvima oko 8.000 Bošnjaka na području Srebrenice, Bratunca i Zvornika.

Međunarodni sud pravde je 2007. godine ovaj masakr proglasio genocidom.

U vrijeme kada je počinjen genocid u Srebrenici, Crna Gora i Srbija bile su dio Savezne Republike Jugoslavije. Poslije proglašenja nezavisnosti Crne Gore, zvaničnici ove države su se javno izvinili bosanskim žrtvama za svoju ulogu u ratu u Bosni.

Rezolucija Evropskog parlamenta genocid u Srebrenici naziva “najvećim ratnim zločinom u Evropi od kraja Drugog svjetskog rata” i “simbolom nemoći međunarodne zajednice da interveniše i zaštiti civile”.

Rezolucija je također pozvala sve balkanske zemlje da usvoje deklaraciju kojom 11. juli proglašavaju Danom sjećanja na žrtve genocida.

Najčitanije
Saznajte više
Osman Mehmedagić: Negira da je upisala ime optuženog u registar
Na suđenju bivšem direktoru Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) Osmanu Mehmedagiću, koji je optužen za zloupotrebu položaja da ostane na funkciji za koju nije ispunjavao uslove, svjedokinja Tužilaštva Bosne i Hercegovine je negirala da je tokom rada na studentskoj službi Američkog univerziteta upisala ime optuženog u knjigu Registar index.
Ruski vojni analitičar na Palama: Nepravda na Balkanu može se riješiti bez krvi, ali moramo biti spremni za sve opcije
Utjecajni ruski vojni analitičar kojeg je ugostio Filozofski fakultet na Palama izjavio je kako se nada da će “nepravde koje postoje na Balkanu biti riješene bez prolivanja krvi ili sa malo krvi”, referišući se na iskustvo Ruske Federacije u Ukrajini.
Naredne sedmice izricanje presude Vojinu Pavloviću