Utorak, 14 aprila 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Državni sud je,umjesto pritvora, odredio mjere zabrane Radoju Laloviću i Soniboju Škiljeviću,koji su osumnjičeni za zločine protiv čovječnosti počinjene u Kazneno-popravnomdomu (KPD) Kula.

Lalovića i Škiljevića su 18. novembra 2008. godine uhapsili pripadnici Državneagencije za istrage i zaštitu (SIPA) jer ih Tužilaštvo BiH sumnjiči za “progonnesrpskog civilnog stanovništva na diskriminatorskoj osnovi”, odnosno zanezakonita zatvaranja, mučenja, nečovječna postupanja, ubistva i prisiljavanjana prinudni rad, počinjena u periodu od 1992. do 1995. godine.

Odlukom Suda BiH, osumnjičenima je zabranjeno napuštanje mjesta boravišta teputovanje van BiH. Oduzete su im važeće putne isprave te zabranjeno izdavanjepasoša i korištenje ličnih karti za prelazak granice.

Provođenje ovih mjera, kao što je zabrana napuštanja mjesta boravišta zaLalovića, izvršit će pripadnici policijskih stanica u Bijeljini i IstočnomSarajevu, gdje osumnjičeni žive.

Državnoj graničnoj službi naređeno je da osigura nenapuštanje teritorija BiHtako što će unijeti mjere zabrane u Glavni centar za obradu podataka.

Laloviću i Škiljeviću zabranjeno je da kontaktiraju sa svjedocima isaizvršiocima, kao i između sebe.

Sud BiH će kontrolu opravdanosti ovih mjera vršiti svaka dva mjeseca. Ukolikodođe do kršenja bilo koje od ovih mjera, osumnjičenima će biti određen pritvor.

Najčitanije
Saznajte više
Zukanović i ostali: U pritvoru su bili oni koji nisu slušali
U nastavku suđenja za zločine u ilidžanskim naseljima Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir, svjedok Tužilaštva BiH je kazao da su u pritvorskim prostorijama bili i pripadnici srpske nacionalnosti, zbog posjedovanja nelegalnog oružja ili radiostanica, i da su vođeni na radove.
Spasojević i ostali: Vidjela jednog od optuženih u Memićima
Na suđenju za zločine na području Zvornika, svjedokinja Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričala je da je u Memićima vidjela jednog optuženog kako skida djecu s kamiona.
Bužimkić i ostali: Nije lako gledati kako ubijaju ljude pred tobom